Ponad stuletnia prasa introligatorska była główną atrakcją warsztatów czerpania papieru, prowadzonych przez panią Zosię z Pracowni Ceramicznej LepGar. Zajęcia odbyły się w czterech grupach. W pierwszej kolejności dzieci obejrzały pokaz z instruktażem – były bardzo skupione i zainteresowane czynnościami do wykonania. Następnie samodzielnie wykonywały czerpany papier pod okiem prowadzącej – wcześniej przygotowaną masę papierową wkładały do specjalnej ramki, przykrywały sztywną siatką i „kołderką” czyli kawałkiem płócienka, następnie umieszczały cały pakiet w prasie i specjalnym pokrętłem dociskały ją tak, by cała prawie woda z masy została odciśnięta. Zajęcie to było dość czasochłonne, więc równocześnie pani Zosia opowiadała dzieciom historię wynalezienia papieru w dalekich Chinach i zadawała „papierowe” zagadki. Potem same dzieci wymieniały rzeczy z otoczenia, które wykonane są z papieru – od kartek do rysowania i książek, po pudełka na zabawki i kartonowe ozdoby. Na zakończenie dzieciom przybliżono w zabawie ruchowo – naśladowczej proces tworzenia papieru z .. lnu. Len, roślina rzadko już uprawiana stosowana była jako tworzywo do produkcji tkanin, leków a także – o czym mało kto wie, do produkcji papieru