Misja i kierunki rozwoju Zespołu Szkół w Siedliszczu

Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu został utworzony 1 września 2002 r. W jego skład wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Obecnie kształcimy 712 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Zatrudniamy 53 nauczycieli i 23 pracowników administracji i obsługi.
Celem naszej placówki jest dobre przygotowanie uczniów do podjęcia nauki na wyższym etapie kształcenia, do samodzielnego życia w rodzinie i społeczeństwie. Wspieramy każdego ucznia, by mógł się harmonijnie rozwijać w wymiarze intelektualnym, duchowym, społecznym, zdrowotnym oraz moralnym, by mógł odnieść sukces na miarę własnych możliwości.
W naszym Zespole Szkół posiadamy bogatą ofertę zajęć dodatkowych i nadobowiązkowych. Są to: nauka języka rosyjskiego, języka niemieckiego, koła przedmiotowe, koła zainteresowań (18 grup kół, z których korzysta 326 uczniów), zajęcia wyrównawcze, rekreacyjno-sportowe korygujące wady postawy.
Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum korzystają z 21 sal lekcyjnych, 2 świetlic, biblioteki, stołówki, szatni, siłowni, pełnowymiarowej sali gimnastycznej, kompleksu sportowo-rekreacyjnego (obecnie w przebudowie), sceny letniej.
Posiadamy 3 pracownie informatyczne z 36 stanowiskami komputerowymi, centrum multimedialne w bibliotece z 8 stanowiskami komputerowymi oraz 17 pojedynczych stanowisk komputerowych do pracy z dziećmi o różnych potrzebach edukacyjnych. Na wyposażeniu placówki jest sprzęt nagłaśniający , 2 kamery, 4 aparaty cyfrowe, sprzęt muzyczny, 2 zestawy multimedialne.
Zespół Szkół jest organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez kulturalnych, konkursów, przeglądów, zawodów sportowych o zasięgu międzypowiatowym, powiatowym i gminnym. We współpracy z Gminą Siedliszcze organizujemy w naszej placówce wypoczynek zimowy i letni dla dzieci i młodzieży z całej gminy. Każdego roku z naszej propozycji spędzania ferii lub wakacji korzysta 200-250 osób.

Zarówno szkoła podstawowa jak i gimnazjum posiadają certyfikat „Szkoła z klasą”. W zespole realizowane były następujące projekty:

1) Gminne Centrum Edukacji– pozyskano 75 tys. zł, za które urządzono pracownię komputerową z kserokopiarką i drukarką laserową. Korzysta z niej młodzież szkolna oraz poszukujący pracy bezrobotni z naszej gminy.
2) 3 projekty ekologiczne, na które pozyskano 12 tys. Zł na działania proekologiczne.
3) „Szkoła Marzeń”- pozyskano 88 tys. Zł na realizację zadań projektowych skierowanych do dzieci i młodzieży.
4) „Wyrównywanie szans edukacyjnych”- pozyskano 12 tys. Zł na organizację wycieczek szkolnych i zajęć nadobowiązkowych.
5) „Przyspieszenie edukacyjne”- 2 projekty, na które pozyskano 42,5 tys. zł.

Kierunki rozwoju szkoły

Wspomaganie rozwoju uczniów ze specjalistycznymi potrzebami edukacyjnymi, przez utworzenie gabinetu specjalistyczno- terapeutycznego ze specjalistami- logopedą, psychologiem, reedukatorem, neurologopedą.

1) Urządzenie pracowni komputerowej z dostępem do internetu do wykorzystania w codziennej pracy z dziećmi klas 0-III.
2) Urządzanie sali do zajęć ruchowych dla klas I-III gimnastyki korekcyjnej.
3) Zorganizowanie opieki zdrowotnej doraźnej dla uczniów- stały pełny etat pielęgniarki szkolnej.
4) Utworzenie czytelni przybibliotece.
5) Utworzenie pracowni języka angielskiego, wyposażonej w sprzęt specjalistyczny.
W celu urozmaicenia zaęć sportowo- rekreacyjnych i podnoszenia ich efektów wskazane byłoby udoskonalenie i unowocześnienie dotychczasowej bazy szkoły o:
1) Dobudowanie (przy basenie) sali widowiskowej, w której organizowane byłyby uroczystości szkolne, zebrania z rodzicami, spotkania z artystami, ciekawymi ludźmi.
Ścieżka rowerowa ze szkoły nad zalew w Majdanie Zahorodyńskim.
Zielona sala gimnastyczna- urządzenie do ćwiczeń gimnastycznych na dworze.
Nagłośnienie na stałe sali gimnastycznej.
– Ścieżka rowerowa.
– Trasa na biegi przełajowe.
– Radiowęzeł.
– Zestaw kinowy.
– Zestaw CoachLab II plus+przyrządy pomiarowe+oprogramowanie.
– Teleskop Celeston C 10 – NGT.
– Tor powietrzny o dużej nośności- Air Track.

Dyrektor Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu p. Aneta Dudek

Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu p. Małgorzata Lekan-Poliszuk

Kadra pedagogiczna Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu

Adach Ewa