W dniu 29 listopada 2022 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Siedliszczu zorganizowała  spotkanie autorskie z podróżnikiem, fotografikiem, pisarzem Robertem Gondkiem. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z naszej szkoły z klasy  Va, Vb, Vc i VIa.  

      Pan Robert jest pasjonatem Afryki. Po raz pierwszy pojawił się na tym kontynencie w 2001 roku. Do sierpnia 2022 roku  odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną i wytrwałą realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie  szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii Wyczyn Roku 2016, podczas Kolosów w Gdyni. To największy i najbardziej prestiżowy festiwal podróżniczy w Polsce. Jest autorem licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje reportaże i zdjęcia  publikuje w znanych czasopismach: „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Poznaj Świat”, „Magazyn Turystyki Górskiej” czy „All Inclusive”. Autor książki pod tytułem „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, a także ebooka podróżniczego „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. Organizuje również dla chętnych wyprawy na afrykański kontynent, uczy się języka suahili, biega w maratonach.

       Podczas spotkania, autor prezentował własne fotografie i krótkie filmy z podróży po Afryce. Opowiadał  o wielkiej piątce afrykańskich zwierząt, czyli słoniu, nosorożcu, lwie, bawole i lamparcie. Dzięki niemu  wiemy, że nosorożcom czarnym grozi wyginiecie i są całodobowo pilnowane w rezerwatach przez uzbrojonych strażników. A słonie są bardzo rodzinne, dbają  o bezpieczeństwo całego stada i dzielą się zdobytą żywnością. Mówił także o niebezpieczeństwach np. w Rwandzie ekipie podróżników wędrujących na szczyt (Karisimbi, 4507m) towarzyszą uzbrojeni żołnierze, którzy chronią turystów przez rebeliantami z Demokratycznej Republiki Konga.

      Na zakończenie uczniowie mieli okazję zadawać pytania panu Robertowi, kupić oryginalne rękodzieło z Afryki oraz książki, fotografie i ebooki. Może spośród uczestników spotkania wyrosną nowi podróżnicy i będzie to ich sposób na życie.  Któż to wie?