Czy skuteczna nauka jest na wyciągnięcie ręki?

 Powiedz mi, czy spotkałeś w swoim życiu ludzi, którzy mało się uczyli, a i tak mieli dobre oceny? Ja zawsze zastanawiałam się jak oni to robią. Po wielu latach poznawania i uczenia setek uczniów i studentów, wiem co ich wyróżnia. Zaraz pokażę Ci jak wykorzystać ich “sekretne” strategie.

Zanim jednak do tego przejdziemy, zadaj sobie 3 proste pytania:

Czy od razu zabierasz się do nauki?

Czy tracisz poczucie czasu, gdy się uczysz?

Czy wiesz jak długotrwale zapamiętywać różne rodzaje informacji?

Jeśli choć na dwa pytania odpowiedziałeś NIE, to ten artykuł jest dla Ciebie i zaraz pokażę Ci jak uczyć się skutecznie.

Skuteczna nauka to kompetencje w 3 ważnych obszarach:

Nastawienie (Twoje samopoczucie, emocje oraz myśli przed i w trakcie nauki; gotowość do popełniania błędów i aktywnego poszukiwania rozwiązań; Twoja motywacja)

Twój styl uczenia się (które zmysły pobudzają Twoją koncentrację?; jakiego rodzaju informacje zapamiętujesz najszybciej i najwolniej?)

Narzędzia nauki (Na ile korzystasz z możliwości Twojego mózgu? Czy korzystasz z zasad działania pamięci i koncentracji? Czy używasz różnych narzędzi do nauki różnych rodzajów informacji?)

Nastawienie. Podstawą skutecznej nauki jest to, co robisz we własnej głowie.

Najpierw sprawdźmy, jaki błąd popełniają ludzie, którzy uczą się nieskutecznie.

   Okazuje się, że spędzają oni masę czasu na zabraniu się do działania. Ociągają się, zajmują się wszystkim tylko nie nauką, a gdy się już zabiorą do dzieła, siedzą nad książkami marudząc w głowie na swój los.

   Ludzie, którzy uczą się skutecznie szybko zabierają się do działania, ustalają konkretny cel i myślą o tym jak wykorzystać nową wiedzę w praktyce. Ty też zacznij tak działać!

Poniżej mapa myśli z pomysłami na dobre nawyki podczas nauki.

Skuteczna nauka wymaga dobrego nastawienia i odpowiednich nawyków

  Wybierz jeden z pomysłów i wprowadź go w życie jak najszybciej. Na przykład, aby podnieść swoją motywację do uczenia się wyobrażaj sobie, że już to umiesz. Poczuj się swobodnie, pewnie i bądź zadowolony z siebie. Z takim nastawieniem będziesz zapamiętywał dużo lepiej.

Skuteczna nauka – to nauka w Twoim stylu!

    Każdy z nas jest inny, prawda? Mamy inny kolor oczu, upodobania co do jedzenia, sposobu ubierania się czy zainteresowań. Tymczasem z nauką postępujemy, jakbyśmy wszyscy byli identyczni. To duży błąd.

Każdy jest inny i będzie uczył się w swój unikalny sposób.

    Na pewno zauważyłeś, że czasem uczysz się szybko i swobodnie, a czasem idzie jak po grudzie. Od czego to zależy?

Po pierwsze rozpoznaj swój dominujący zmysł.

skuteczna nauka to nauka w Twoim stylu

  Faktem jest, że niektórzy ludzie dużo łatwiej koncentrują się, gdy widzą, inni gdy słuchają lub mówią, a jeszcze inni, gdy się ruszają. Tych pierwszych psychologia uczenia się nazwała wzrokowcami, drugich słuchowcami, a trzecich uczących się przez ruch. Istnieje jeszcze typ czuciowca. To osoba bardzo emocjonalna i wrażliwa na różne bodźce.

   Traktuj to jako model naukowy, który jest przydatny w kontekście stylu uczenia się, a nie jako całą prawdę o Tobie. Pamiętaj, że każdy z nas wykorzystuje wszystkie zmysły do uczenia się wiedzy i umiejętności.

Znajomość własnych preferencji pomoże Ci lepiej dopasować narzędzia nauki do własnych potrzeb. Gdy już zakwalifikujesz siebie do określonego typu, zrób krok naprzód:

Po drugie obserwuj siebie, gdy się uczysz, aby odkryć co działa, a co nie.

    Zacznij zauważać, od czego zależy Twoja skuteczność.

Być może, gdy nauka poszła Ci sprawniej więcej się ruszałeś, słuchałeś ulubionej muzyki, zrobiłeś więcej krótkich przerw albo narysowałeś kolorową notatkę.

Badając siebie możesz wyciągnąć ciekawe wnioski na przyszłość.

  Od tej chwili obserwuj siebie, gdy się uczysz i zacznij zauważać, co dla Ciebie działa, a co nie. Zapisuj swoje spostrzeżenia i wprowadzaj więcej tego, co działa dobrze. Tak właśnie odkrywasz własną definicję skutecznej nauki.

Skuteczna nauka to dobrze dobrane narzędzia!

    Lubię myśleć o szybkiej nauce jako o pudełku z narzędziami. Gdy budujesz bibliotekę swojej wiedzy i kompetencji, potrzebujesz różnych narzędzi.

skuteczna nauka to dobry dobór narzędzi szybkiej nauki

   Większość ludzi czyta słowo po słowie wymawiając w głowie, notuje całe zdania niebieskim długopisem linijka pod linijką i zapamiętuje mechanicznie powtarzając informację na głos. To o wiele za mało, aby nauka była skuteczna.

   Gdy masz specjalistyczne narzędzia do budowy, jesteś bardziej elastyczny i efektywny. Dlatego zadbaj, aby Twoje pudełko z narzędziami zawierało różne strategie, techniki i podejścia.

Do skutecznej nauki wiedzy i umiejętności przyda Ci się:

  • Przyspieszone czytanie ze wskaźnikiem (pokazuję to dokładnie w Kodzie Czytania Live)
  • MultiCzytanie do pracy z podręcznikami i trudnymi tekstami
  • Mapy myśli do notowania i planowania (szczegóły w Mapologii)
  • Techniki pamięciowe i fundamenty działania pamięci (więcej w Kodzie Pamięci)
  • Trening pamięci i koncentracji lub inaczej Mentalny Trening Aktywizacyjny

  To podstawowy zestaw narzędzi, który pomoże Ci czytać szybciej, lepiej radzić sobie z dużą ilością materiału, pamiętać na dużej.

Materiały ze strony: https://szybkanauka.pro/skuteczna-nauka-3-kroki/