Święto to zostało  ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.  Ten dzień jest świętem przede wszystkim dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo,  pobudza wyobraźnię, sprzyja koncentracji. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, którzy chętnie angażują się w ten projekt.
Nasza biblioteka również włączyła się w tą akcję. Czytaliśmy w bibliotece, w klasach, w świetlicy. Na topie były bajki i baśnie, opowiadania o zwierzętach, książki przygodowe i obyczajowe. Naszym uczniom chwile spędzone podczas czytania  bardzo się podobały. Spotkania z książką będziemy kontynuować podczas spotkań czytelniczych „Czyta starszy młodszemu”.
Aforyzmy o książkach
Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Umberto Eco
Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.
Denis Diderot
Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.
Jarosław Iwaszkiewicz
Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.
Henryk Sienkiewicz