Dłonie podtrzymujące kulę ziemską na tle nieba
źródło: freepik.com

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji – naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

1. Zasadź drzewo (może być krzak). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkasz. Dzięki temu będziesz mógł obserwować jego wzrost. Drzewa filtrują powietrze którym oddychamy poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy w zamian dając nam czysty tlen. Oprócz tego chronią klimat i ochraniają glebę przed erozją wietrzną i wodną.
  2. Zbierz makulaturę. Z pewnością masz jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddaj do punktu skupu. Makulatura zostanie przetworzona na nowy papier. Tona papieru oznacza wycięcie aż 17 dorosłych drzew! Oprócz tego, że dzięki makulaturze uratujesz drzewa, przyczynisz się do obniżenia zanieczyszczenia powietrza przez papiernie, do zmniejszenia skażenia wody w procesie produkcyjnym papieru oraz do ograniczenia zużycia wody potrzebnej w jego produkcji. Dużo tego, prawda?
  3. Zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera. Kolorowe szkło – do zielonego. Przeźroczyste, białe szkło – do białego.
    Przy recyklingu szkła zużywane jest 21 % energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierz puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia. Taki odzysk można przeprowadzać w nieskończoność – metal nie traci na jakości. Recykling puszek po napojach, w porównaniu do produkcji aluminium z boksytu, powoduje spadek ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, zanieczyszczeń wody o 97% oraz oszczędność energii elektrycznej o 95%. Równocześnie poprzez recykling oszczędza się naturalne złoża rud – recykling 1 kg złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 kg boksytu.
  • Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być twoje własne podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
  • Oszczędzaj wodę. Woda to wszędzie źródło życia. Zadbaj aby w domu się nie marnowała.
  • Wyłącz niepotrzebne oświetlenie. Zadbaj by w domu zgasić niepotrzebne światło.

Źródło: tipy.interna.pl

Polecam do wykorzystania materiały z Bloga pani Moni