Pozycja, która wstrząśnie Tobą do głębi. Przyjrzyj się na nowo realiom obozowym – tym razem jednak wykorzystaj do tego oczy dziecka.

   „Dzieciństwo w pasiakach” stanowi kompletną relację na temat obozowego życia, którą zdaje czytelnikom książki dziecko. Bogdan Bartkowski, główny bohater, a zarazem autor opowieści, miał dokładnie dwanaście lat, gdy w nocy z 11 na 12 sierpnia trafił z matką do obozu Auschwitz-Birkenau. To wspomnienia, które wryły się w pamięć chłopca – a później dorosłego mężczyzny – już na zawsze. To jeden z najpełniejszych obrazów tamtejszej rzeczywistości prezentowany przez najmłodszych, którzy nie rozumieli, co się dzieje, a jednak musieli jakoś funkcjonować między więźniami, by przetrwać.


O autorze

    Bogdan Bartnikowski jest polskim wojskowym, a także reportażystą i prozaikiem. Przyszedł na świat 24 stycznia 1932 roku w Warszawie. Gdy trwało powstanie warszawskie, działał jako łącznik, a także brał udział w walkach na Ochocie. Posługiwał się pseudonimem „Mały”. W 1944 roku został osadzony wraz z matką w Auschwitz-Birkenau, natomiast na początku 1945 roku został przewieziony do Blankenburga. Tam też został zmuszony do pracy przy odgruzowywaniu niemieckiej stolicy.

   Kiedy udało mu się wrócić do Polski, kształcił się między innymi w Oficerskiej Szkole Lotniczej. Tak został zawodowym wojskowym, służąc jako pilot. Swój literacki debiut zaliczył w roku 1966, gdy wydał zbiór opowiadań o ludziach lotnictwa. Trzy lata później opublikowane zostało dzieło „Dzieciństwo w pasiakach”, które doczekało się kilku wznowień, a także tłumaczeń na parę języków, w tym na język niemiecki.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/dziecinstwo-w-pasiakach-bogdan-bartnikowski-p-1295410.html