Dialog zamiast kar
Zofia Aleksandra Żuczkowska
Wydawnictwo MiND Dariusz Syska
Ta książka to podsumowanie wieloletniej pracy z dorosłymi i dziećmi – efekt praktycznego zgłębiania zasad Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshalla B. Rosenberga. Autorka dzieli się w niej swoim bogatym doświadczeniem w kształtowaniu relacji z dzieckiem, opartych na obustronnym dostrzeganiu i poszanowaniu uczuć i potrzeb.
„Książkę Zofii Żuczkowskiej polecam wszystkim, którzy chcą poprawić swoje relacje z bliskimi, a szczególnie gorąco rodzicom. Tym, którzy szukają sposobu na kłótnie w piaskownicy, i tym, którzy obawiają się buntu nastolatka” – Joanna Szulc, redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”.
Do kupienia pod tym linkiem
Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami współczesnej rodziny
Małgorzata Musiał
Wydawnictwo Mamania
„Najważniejsza jest relacja z dzieckiem” – słyszą zewsząd rodzice. Ale jak ją pielęgnować, kiedy rano trzeba szybko wyjść do szkoły albo kiedy rodzeństwo zaczyna kłótnie o zabawki? Jak zadbać o potrzeby całej rodziny, jeśli każdy ma inne oczekiwania, a doba tylko dwadzieścia cztery godziny?
Małgorzata Musiał, ceniona przez rodziców doświadczona pedagog i mama trójki dzieci, autorka popularnego bloga „Dobra relacja”, pokazuje pełne empatii dla potrzeb dzieci i dorosłych podejście do rodzicielstwa, które pomaga w nawiązaniu dobrych i trwałych relacji. Czerpiąc z doświadczeń zdobytych podczas prowadzonych przez siebie warsztatów umiejętności rodzicielskich, autorka proponuje rozwiązania wychowawczych trudności skrojone na miarę potrzeb współczesnej rodziny.
Do kupienia pod tym linkiem
Dziecko z bliska
Agnieszka Stein
Wydawnictwo Mamania
„Dziecko z bliska” to pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości, która kompleksowo opisuje relacje w rodzinie, nawiązywanie i utrzymywanie więzi między rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem. Odpowie na nurtujące rodziców pytania:
- Jak pomóc dziecku rozpoznawać i wyrażać emocje?
- Czy karać, czy nagradzać?
- Jak i gdzie postawić granice?
- Konsekwentnie zabraniać czy czasem pozwolić?
- Jak nie zapomnieć o własnych potrzebach?
To książka, która wesprze rodzica na drodze do poznania własnego dziecka i będzie przewodnikiem podczas radosnej podróży przez rodzicielstwo.
Do kupienia pod tym linkiem
Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców
Daniel J. Siegel i Tina Bryson
Wydawnictwo MUZA S.A.
Bazując na najnowszych odkryciach neurobiologii i własnym zawodowym doświadczeniu, dr Daniel J. Siegel, psychiatra, i dr Tina Payne Bryson, psychoterapeutka, w swojej najnowszej książce zmierzyli się z największym wyzwaniem rodzica, jakim jest dyscyplina. Wychodząc od jej pierwotnej definicji w języku łacińskim (gdzie disciplina oznacza kształcenie), autorzy wyjaśniają, jak przekształcić każdą trudną sytuację w okazję do nauki i rozwoju, w ten sposób przerywając błędne koło przewinień, wymówek i kar.
W ich książce znajdziecie przydatne i przystępnie przedstawione informacje o budowie, funkcjonowaniu i rozwoju ludzkiego mózgu, a także zastosowaniu tej wiedzy w wychowaniu dzieci; wskazówki, które pomogą wam radzić sobie ze złym zachowaniem pociech w sposób jednocześnie bardziej skuteczny na krótszą i dłuższą metę i bardziej satysfakcjonujący dla wszystkich zainteresowanych oraz praktyczne porady, jak konsekwentnie wytyczać jasne i wyraźne granice, jednocześnie okazując dziecku empatię, miłość i szacunek.
Do kupienia pod tym linkiem
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły
Adele Faber i Elaine Mazlish
Wydawnictwo Media Rodzina
Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi – i… nie tylko z nimi – sprawiają, że książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym.
Nowe wydanie poszerzone o posłowie „Nowe pokolenie”, które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek. Wychowana według metod przedstawianych w książce dzieli się doświadczeniami z dzieciństwa i wraz z rodzicami podejmuje wyzwania nowych czasów, szukając nowych rozwiązań. Jeśli chodzi o najlepsze książki o wychowywaniu dzieci, to to na pewno jest jedna z nich.
Do kupienia pod tym linkiem
Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały
Joanna Faber i Julie King
Wydawnictwo Media Rodzina
Podręcznik niezbędny dla każdego, kto w domu czy w pracy ma do czynienia z małymi dziećmi.
Jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce myć zębów, odmawia jedzenia warzyw lub rozrzuca książki po całym pokoju? Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały to kompendium wiedzy dotyczącej wychowania dzieci w wieku 2-7 lat. Autorki, Joanna Faber i Julie King dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, a także wyciągają wnioski z wielu rozmów z rodzicami i specjalistami i za pomocą autentycznych historii oraz komiksów znanych z poprzednich tytułów w serii dostarczają szeregu praktycznych narzędzi i wskazówek, jak się komunikować, rozmawiać i rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka ani swoich.
Do kupienia pod tym linkiem
Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców
Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo MiND Dariusz Syska
Wszyscy rodzice złoszczą się czasem na swoje dzieci. Niekiedy problem wymyka się jednak spod kontroli, kiedy krzyk, pretensje, oskarżenia, a nawet klapsy stają się stałym elementem relacji między rodzicami a dzieckiem. Ma to negatywny wpływ na jego rozwój, poczucie własnej wartości i kształtowanie się charakteru moralnego.
Książka „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko” pomaga dorosłym radzić sobie z uczuciem złości wobec dziecka w różnych sytuacjach. Jest ona efektem pracy z prawie trzystoma rodzicami. Autorzy ujawniają proste mechanizmy powstawania rodzicielskiej frustracji, która kulminuje wybuchem złości. Najczęściej ma ona źródło w niezrozumieniu zachowania dziecka i błędnej interpretacji motywów jego działania.
Do kupienia pod tym linkiem
Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie
Carlos Gonzalez
Wydawnictwo Mamania
„Mocno mnie przytul” to książka napisana w obronie dzieci, ale z ogromną sympatią dla rodziców. Stanowi mocny i pełen rzeczowych argumentów głos przeciwko teoriom samozwańczych ekspertów, którzy niemal obsesyjnie propagują konieczność przestrzegania harmonogramów i planów, drobiazgowych systemów kar i nagród, a czasem nawet izolacji dziecka od rodziców.
Carlos Gonzalez, uznany autorytet pediatryczny, autor m.in. popularnej również w Polsce książki „Moje dziecko nie chce jeść”, mocno wierzy (co więcej – udowadnia to!), że dzieci są dobre, szczere, towarzyskie, wyrozumiałe i że z całą pewnością zasługują na tyle miłości, ile tylko jesteśmy im w stanie zaofiarować. Żartobliwie i z humorem autor komentuje zakorzenione mity i teorie wychowawcze, pokazując jednocześnie, że najważniejsze, co można zrobić dla dziecka, znajduje się nie w umysłach teoretyków wychowania, ale w naszych sercach.
Do kupienia pod tym linkiem