Blog – Baza Polonisty

https://bazapolonisty.wordpress.com/about/

 

O MNIE

Agata Poręba

  Jestem nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie.

   W 2014 roku uzyskałam tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy: „Dydaktyczna aktywność sieciowa gimnazjalnych nauczycieli polonistów” napisanej w ramach komponentu dydaktycznego stacjonarnych studiów doktoranckich IBE/KUL.

   Interesuję się dydaktyką języka polskiego dzieci, młodzieży i dorosłych (też: glottodydaktyką), a także zastosowaniem nowych mediów w nauczaniu.

   Do moich zainteresowań pozanaukowych należy rękodzielnictwo (zwłaszcza technika decoupage) oraz wyszukiwanie literówek.

   Strona jest skierowana głównie do nauczycieli języka polskiego, którzy mogą tutaj znaleźć:

a także:

 • bazy linków do wartościowych stron dla polonisty,
 • bazy linków do miejsc, w których można pozyskać legalne pliki – np. obrazy, muzykę czy wideo,
 • inne moje pomysły dydaktyczne.

Życzę miłego zwiedzania i korzystania!

LEGALNE TEKSTY NA OTWARTEJ LICENCJI

 • Otwórz książkę – strona, na której znajduje się cyfrowa kolekcja książek udostępnionych publicznie przez autorów – polskich naukowców (na 15.04.2014: 220 tytułów m.in. z zakresu historii, wiedzy o filmie, kulturoznawstwa czy religioznawstwa).
 • Wolne Lektury – projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. Jest to biblioteka internetowa z całkowicie darmowymi zasobami (na 19.03.2014: 2443 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN).
 • Wikibooks – na ten moment zawiera jeszcze niewiele publikacji, ale można coś dla siebie znaleźć – np. Darmowe oprogramowanie czy Komputer w praktyce
 • Wikicytaty – na 19.03.2014: 23 756 cytatów!
 • Wikiźródła – celem tego społecznego projektu jest utworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych. Na 19.03.2014: w polskich Wikiźródłach jest 147 362 tekstów 773 autorów (materiały należą do domeny publicznej lub dostępne są na wolnej licencji).

LEGALNE OBRAZY

 • Unsplash – na stronie zdjęcia – dużo panoram oraz „martwej natury” w wysokiej jakości i dużej rozdzielczości, na licencji CC0 1.0;
18uIRBZ

 • Gratisography – na stronie znajdują się zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, co tydzień dodawane są nowe; na licencji CC, to wykorzystywania zarówno na potrzeby własne, jak i do zastosowań komercyjnych
rower01

 • Stock – na 19.03.2014 strona zawiera 406427 zdjęć, przed wykorzystaniem zdjęcia należy sprawdzić, jaką licencją jest objęte [spójrz poniżej, ostatnia informacja – Availability)
sxc

LEGALNE DŹWIĘKI

 • Jamendo – przed pobraniem należy zwrócić uwagę, czy autor zgadza się na niekomercyjne, darmowe wykorzystanie danego utworu. Strona na 19.03.2014 zawiera 425 000 utworów.
 • ccMixter – strona, na której można remiksować utwory oparte na wolnej licencji (do zastosowań niekomercyjnych).