Blog – Baza Polonisty
https://bazapolonisty.wordpress.com/about/
O MNIE
Jestem nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie.
W 2014 roku uzyskałam tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy: „Dydaktyczna aktywność sieciowa gimnazjalnych nauczycieli polonistów” napisanej w ramach komponentu dydaktycznego stacjonarnych studiów doktoranckich IBE/KUL.
Interesuję się dydaktyką języka polskiego dzieci, młodzieży i dorosłych (też: glottodydaktyką), a także zastosowaniem nowych mediów w nauczaniu.
Do moich zainteresowań pozanaukowych należy rękodzielnictwo (zwłaszcza technika decoupage) oraz wyszukiwanie literówek.
Strona jest skierowana głównie do nauczycieli języka polskiego, którzy mogą tutaj znaleźć:
- zaprojektowane przeze mnie narzędzia dydaktyczne (będące jedną z części pisanej przeze mnie pracy doktorskiej) – zapraszam do: ściągnięcia, przetestowania i uzupełnienia krótkiego formularza recenzji zwrotnej,
- bazy linków do programów i aplikacji internetowych przydatnych w warsztacie nauczyciela polonisty,
- tutoriale odnośnie do programów i aplikacji komputerowych oraz internetowych,
a także:
- bazy linków do wartościowych stron dla polonisty,
- bazy linków do miejsc, w których można pozyskać legalne pliki – np. obrazy, muzykę czy wideo,
- inne moje pomysły dydaktyczne.
Życzę miłego zwiedzania i korzystania!
LEGALNE TEKSTY NA OTWARTEJ LICENCJI
- Otwórz książkę – strona, na której znajduje się cyfrowa kolekcja książek udostępnionych publicznie przez autorów – polskich naukowców (na 15.04.2014: 220 tytułów m.in. z zakresu historii, wiedzy o filmie, kulturoznawstwa czy religioznawstwa).
- Wolne Lektury – projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. Jest to biblioteka internetowa z całkowicie darmowymi zasobami (na 19.03.2014: 2443 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN).
- Wikibooks – na ten moment zawiera jeszcze niewiele publikacji, ale można coś dla siebie znaleźć – np. Darmowe oprogramowanie czy Komputer w praktyce
- Wikicytaty – na 19.03.2014: 23 756 cytatów!
- Wikiźródła – celem tego społecznego projektu jest utworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych. Na 19.03.2014: w polskich Wikiźródłach jest 147 362 tekstów 773 autorów (materiały należą do domeny publicznej lub dostępne są na wolnej licencji).
LEGALNE OBRAZY
- Unsplash – na stronie zdjęcia – dużo panoram oraz „martwej natury” w wysokiej jakości i dużej rozdzielczości, na licencji CC0 1.0;
- Gratisography – na stronie znajdują się zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, co tydzień dodawane są nowe; na licencji CC, to wykorzystywania zarówno na potrzeby własne, jak i do zastosowań komercyjnych
- Stock – na 19.03.2014 strona zawiera 406427 zdjęć, przed wykorzystaniem zdjęcia należy sprawdzić, jaką licencją jest objęte [spójrz poniżej, ostatnia informacja – Availability)
- Baza clipartów – większość plików można wykorzystywać za darmo (warto sprawdzić zapisy na podstronie)
- Pixabay – na stronie można zamieścić lub pobrać zdjęcia/obrazy bez praw autorskich. Jak piszą autorzy strony: Simon Steinberger i Hans Braxmeier: „Znajdowanie darmowych, dobrej jakości zdjęć w sieci jest uciążliwe ze względu na prawa autorskie, wymagane uiszczenie opłaty, lub po prostu przez brak dobrej jakości zdjęć. W związku z tym zdecydowaliśmy się utworzyć Pixabay – bazę niezwykle wysokiej jakości zdjęć udostępnionych w domenie publicznej„. Na 19.03.2014 dostępne są 169782 zdjęcia: w tym 125178 fotografie oraz 44604 clipartów.
- Foter
- StockSnap
- Pixnio
- ISO Republic
- Life of Pix
- Burst
- PicJumbo
- Pattern Library
- Magdeleine
- FoodiesFeed
- Picography
LEGALNE DŹWIĘKI
- Jamendo – przed pobraniem należy zwrócić uwagę, czy autor zgadza się na niekomercyjne, darmowe wykorzystanie danego utworu. Strona na 19.03.2014 zawiera 425 000 utworów.
- ccMixter – strona, na której można remiksować utwory oparte na wolnej licencji (do zastosowań niekomercyjnych).