Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Ten dzień jest hołdem dla żołnierzy za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
Nasza biblioteka włączyła się także w obchody tego święta. Aktyw biblioteczny wykonał gazetkę przybliżającą sylwetki bohaterskich żołnierzy. W dniach od 1 do 7 marca uczniowie brali udział w spotkaniach czytelniczych, podczas których słuchano prelekcji bibliotekarek i czytano książki związane z tym tematem. Część literatury udostępniła nam Gminna Biblioteka Publiczna z Siedliszcza. Czytelnicy mieli do dyspozycji następujące pozycje książkowe: „Żołnierze wyklęci” Przemysława Słowińskiego, „Żołnierze wyklęci” seria Marka A. Koprowskiego, „Inka. Zachowałam się jak trzeba”… Piotra Szubarczyka, „Skazy na pancerzach” Piotra Zychowicza, „Rotmistrz Pilecki” Witolda Pileckiego. Wśród młodszych uczniów dużym zainteresowaniem cieszyła się książka w formie komiksu „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939-1946” Michała Konarskiego i Huberta Ronka.
To święto przybliżyło naszych bohaterskich żołnierzy, którzy byli długo wymazani z oficjalnej historii, ale po wielu latach doczekali się upamiętnienia.
opracowała: Dorota Gołębiowska