W dniach 24.05-26.05 odbył się XXVII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Wraz z koleżanką z klasy oraz opiekunem w piątek rano wyruszyłyśmy pociągiem do Olecka – miejsca tegorocznego zlotu.
           Po spożyciu posiłku na miejscu i zakwaterowaniu w hotelu odbył się przemarsz ulicami miasta ze sztandarami Delegacji Zlotowych. Uczestnicy parady skierowali się do amfiteatru , gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Zlotu i wręczenie nagród zwycięzcom konkursów. Uznanie utrzymała m.in. uczennica naszej szkoły Klaudia Szulc, która zajęła II miejsce w konkursie plastycznym, w swojej kategorii wiekowej klas VII-VIII i gimnazjum. Następnie udalismy się na kolację dla młodzieży oraz występ zaproszonych zespołów wokalnych zakończony dyskoteką. Opiekunowie zostali zaproszeni na kolację w Dworze Mazurskim. Około godziny 22 planowano powrót do miejsc noclegowych. W sobotę rano odbyło się śniadanie w miejscu zakwaterowania. Na ten dzień zaplanowana była również wycieczka krajoznawcza. Płynąc statkiem podziwialiśmy uroki Krainy Tysiąca Jezior w Augustowie. Po południu zostaliśmy skierowani na wyśmienity obiad w jednym z mazurskich hoteli. W godzinach wieczornych czekała na nas również gra terenowa w podchody, która okazała się cudownym sposobem na integrację uczestników. Aby iść właściwą drogą dostaliśmy mapę miasta z zaznaczonymi kolorowymi piórkami, które miały na celu podpowiedzieć nam, w jakich miejscach ukryte są zadania. Po poprawnym wykonaniu przeszkód wszystkie drużyny udały się na ognisko nad jeziorem. Mieliśmy okazję spotkać się ze sztuką i kulturą ludową Mazur. Skorzystaliśmy również z naszych umiejętności tanecznych, zachęcając innych do zatańczenia Belgijki, która niezaprzeczalnie była kultowym elementem tegorocznego zgromadzenia. Zakończyliśmy ten dzień powrotem do miejsc noclegowych. Na ostatni dzień zlotu zostało zaplanowane poranne śniadanie w naszych hotelach. Około godziny dziewiątej młodzież wraz z opiekunami udała się na polową Mszę Świętą dla uczestników Zlotu. O godzinie dziesiątej rozpoczął się piknik nad jeziorem. Zorganizowane zostały również pływanie kajakiem bądź łódką, gry i zabawy integracyjne,
a nawet warsztaty kulinarne. Ta niedziela była również dniem pożegnania i rozłąki. Uczestnicy w godzinach południowych opuszczali Mazury kierując się do swoich miejscowości. Grupa z naszej szkoły około godziny dwudziestej bezpiecznie wróciła do domu. Wszyscy biorący udział w Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich na pewno na długo zapamiętają to wydarzenie i będą je miło wspominać w przyszłości.

  Noemi Michalska