W dniach 16-17 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły podstawowej mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w wycieczce do malowniczych Gór Świętokrzyskich. Dwudniowy program wyjazdu obfitował w fascynujące atrakcje, które dostarczyły dzieciom zarówno rozrywki, jak i cennych lekcji historycznych oraz przyrodniczych.

Św. Katarzyna, Kielce i Tajemnice Krzyżtoporu

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu do Św. Katarzyny – urokliwej miejscowości, która stanowiła pierwszy przystanek na trasie. Z tego miejsca udaliśmy się do Kielc, stolicy regionu świętokrzyskiego, gdzie czekał na nas spacer po rezerwacie skalnym Kadzielnia. To unikalne miejsce, z jego imponującymi formacjami skalnymi i pięknymi widokami, dostarczyło uczniom wiele radości i wrażeń. Przewodnik opowiedział nam o historii geologicznej regionu oraz o znaczeniu Kadzielni jako siedliska dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Po intensywnym dniu pełnym spacerów i zwiedzania, nadszedł czas na wieczorną atrakcję – nocne zwiedzanie barokowego zamku Krzyżtopór. Ta majestatyczna budowla, pełna legend i tajemnic, zachwyciła wszystkich swoim majestatem. Przewodnik przybliżył nam historię zamku, opowiadając o jego budowniczym i niesamowitych rozwiązaniach architektonicznych, które uczyniły Krzyżtopór jednym z najbardziej imponujących zamków w Polsce. Nocne zwiedzanie dodało temu miejscu jeszcze więcej magii i tajemniczości.

Śladami Henryka Sienkiewicza i Podziemne Piękno Jaskini Raj

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Oblęgorku, gdzie znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Ta wizyta była wyjątkową okazją do zapoznania się z życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – patronem naszej szkoły. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia pamiątek związanych z Sienkiewiczem, jego rękopisów oraz licznych eksponatów związanych z jego działalnością literacką.

Następnie udaliśmy się do Chęcin, by zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku. Ta niezapomniana budowla, usytuowana na wzgórzu, dostarczyła nam nie tylko pięknych widoków, ale również cennych lekcji z zakresu historii Polski. Przewodnik barwnie opowiadał o losach zamku, jego mieszkańcach oraz znaczeniu strategicznym tego miejsca w dawnych czasach.

Ostatnim, ale z pewnością nie mniej fascynującym punktem programu, było zwiedzanie Jaskini Raj. Ta przepiękna jaskinia, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce, zachwyciła uczniów swoim bogactwem form naciekowych oraz różnorodnością formacji skalnych. Przewodnik wprowadził nas w świat podziemnych tajemnic, opowiadając o procesach kształtowania się jaskini oraz o odkryciach paleontologicznych, jakie miały tu miejsce.