Człowiek nigdy
nie pozbędzie się tego,
o czym milczy,
aby rozstać się z jakimś bólem,
trzeba go wyrazić.

J.L. Wiśniewski

Kto może mi pomóc?

W szkole:

  • dyrekcja
  • nauczyciel, któremu ufasz
  • pedagog szkolny
  • koordynator szkolny ds. Standardów Ochrony Małoletnich

Poza szkołą:

  • rodzice
  • psycholog
  • psychoterapeuta
  • lekarz psychiatra

Zdrowie psychiczne to jeden z aspektów naszego ogólnego zdrowia. Jednak najczęściej troszczymy się tylko o zdrowie fizyczne. Dbamy o to, żeby nie bolał nas brzuch, głowa, żebyśmy mieli sprawne i silne ciało.

Kiedy jesteśmy przeziębieni – zostajemy w domu,
kiedy złamiemy nogę chodzimy w gipsie,
kiedy okazuje się, że mamy cukrzycę – bierzemy potrzebne leki.

A co robimy, kiedy czujemy się gorzej psychicznie?

Ważne telefony – darmowe i całodobowe

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 120 002 – Niebieska Linia dla osób oświadczających przemocy

800 119 119 – Telefon zaufania TPD dla dzieci i młodzieży

Każdemu jest czasem SMUTNO, każdy jest także czasem ZŁY, ZAWSTYDZONY, ZESTRESOWANY, pełen LĘKU i… TO JEST OKEJ! Tak samo, jak każdy z nas innym razem odczuwa RADOŚĆ, SPOKOJ, WDZIĘCZNOŚĆ. SZCZĘŚCIE, PODEKSCYTOWANIE. Jeżeli jednak masz wrażenie, że te trudne emocje są od Ciebie silniejsze, zabierają Ci energię i przeszkadzają doświadczać tych „przyjemnych” emocji… nie bój się szukać i prosić o pomoc.