Sala lekcyjna. Uczniowie oglądają prezentację o misiach i niedźwiedziach.

   Pluszowy miś ma swoją historię, którą nie wszyscy znają. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear.

   Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Dość wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów, jak Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. https://dziendobry.tvn.pl/a/dzien-pluszowego-misia–jaka-jest-jego-historia

   Nasza biblioteka bardzo chętnie obchodzi to święto. W tym roku dzieci z klas zerowych, pierwszych i drugich brały udział w  zajęciach bibliotecznych. Najmłodsi poznali historię powstania tej pluszowej zabawki, wysłuchały  fragmentów książek o przygodach Kubusia Puchatka i Misia Uszatka.       Bibliotekarka  przygotowała prezentację „Misie i niedźwiedzie” . Uczestnicy spotkania  mieli okazję poznać różne gatunki tych pięknych i mądrych ssaków tj. niedźwiedzia brunatnego, niedźwiedzia polarnego, pandę wielką oraz środowisko w którym żyją. Były również „misiowe”  zabawy, krzyżówki,  zagadki o prawdziwych niedźwiedziach i bajkowych misiach. Dużą atrakcją było oglądanie książek przyrodniczych i bajek związanych z tematem zajęć.

  Dzieci wysłuchały również fragmentów  książki  Łukasza Wierzbickiego: „Dziadek i niedźwiadek”, która opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia syryjskiego Wojtka, który był żołnierzem w Armii Andersa. Przebył z żołnierzami cały szlak bojowy od Iraku do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, nosił ciężkie skrzynie z amunicją. Jego postać została umieszczona na emblemacie 22 Kampanii Zaopatrywania Artylerii i uhonorowana wieloma pomnikami .