Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia , Mikołajem, ale także z Barbórką i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, 5 grudnia zaprosiliśmy do przedszkola pana Kamila Michalak – górnika.

Pan Kamil ubrany był w piękny, galowy mundur, a na jego czapce, czyli na czako, lśnił biały pióropusz z kogucich piór. Nasz gość przedstawił prezentację na temat górnictwa.

Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza uzależnione są od rangi górnika: biały pióropusz nosi – inżynier , zielony – dyrektor kopalni , czarny – zwykły górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.

Przedszkolaki bardzo serdecznie podziękowały panu górnikowi za przybycie, wręczając drobny upominek. Natomiast dzieci obdarowane zostały przez gościa pysznymi cukierkami oraz kolorowymi gadżetami.

Dopełnieniem ciekawego spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć z górnikiem. Dzięki takim spotkaniom, dzieci nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę górników.