Losy Polaków zesłanych do Kazachstanu są bardzo trudnym  doświadczeniem w historii naszego Narodu. Dzięki współpracy z Fundacją Dla Rodaka, 25 kwietnia uczniowie klas VII A oraz VIII A mieli możliwość bliżej poznać te wydarzenia dzięki lekcji, którą poprowadziła Pani Lidiya Vakhovskaya.

 Pani Lidiya pochodzi z rodziny, którą bezpośrednio dotknęły te dramatyczne wydarzenia sprzed lat. Ukazała uczniom historie zesłań Polaków na Kresy, Syberię i do Kazachstanu przez pryzmat historii swojej rodziny, która została zesłana do Kazachstanu i tam rozpoczęła się ich dalsza historia życia. Młodzież miała możliwość znaleźć odpowiedzi na pytania: skąd wzięli się tam Polacy? Dlaczego nie mogą wrócić? Jak żyją obecnie i kiedy wrócą? Uczniowie poznali historię, kulturę i tradycje Kazachstanu, mieli możliwość poznać walory przyrodnicze oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat codziennego życia w tym kraju.

Bardzo dziękujemy Pani Lidiya za piękny, przejmujący przekaz, możliwość poznania historii jej rodziny oraz dane nam świadectwo, że nasze korzenie są ważne, a pamięć o naszych przodkach niezbędna do utrzymania ducha narodu.