Zabawa matematyczna – Liczenie schodków

Zacznij już z kilkumiesięcznym dzieckiem. Gdy wchodzisz po schodach, powtarzaj: raz, dwa, raz, dwa… Dzięki temu dziecko uczy się, co to jest rytm. Gdy dziecko jest starsze, licz schodki i zachęcaj je, by robiło to razem z tobą.

Zabawa matematyczna- Liczenie kroków

Poproś dziecko, aby policzyło kroki potrzebne do przejścia z jednego miejsca na drugie. Możecie zmierzyć odległość na podwórku lub spacerować po parku. To ćwiczenie rozwija umiejętność liczenia oraz pojęcie odległości i przestrzeni.

Zabawa matematyczna- Znajdowanie kształtów

Podczas spaceru, poproś dziecko, aby zwracało uwagę na różne kształty w otoczeniu. Możecie szukać kół wokół siebie (na przykład wokół kółek rowerowych), prostokątów (np. okien), trójkątów (np. na znakach drogowych) itp. To ćwiczenie pomaga w rozpoznawaniu kształtów i rozwijaniu umiejętności obserwacji.

Zabawa matematyczna- Zbieranie przedmiotów

Poproś dziecko, aby znalazło i zebrało określoną liczbę przedmiotów, na przykład liści, kamieni lub patyków. Możecie zadawać różne wyzwania, takie jak znalezienie 5 kamieni o różnych kształtach lub 10 liści różnych rozmiarów. To ćwiczenie rozwija umiejętność liczenia, klasyfikowania i porządkowania.

Zabawy matematyczne na świeżym powietrzu są nie tylko edukacyjne, ale także zachęcają dzieci do aktywności fizycznej i odkrywania otaczającego świata. Nauka matematyki może być przyjemna i interesująca, gdy połączona jest z przygodami na świeżym powietrzu.