Dzień Kundelka to nieformalne, lecz ważne święto. Dnia 25 października obchodzą je wszystkie wielorasowe pieski. Jest to dzień po rocznicy wejścia w życie polskiej ustawy o ochronie zwierząt. Dlatego też cały październik jest w Polsce miesiącem szczególnie im poświęconym.

Nasza biblioteka co roku bardzo chętnie angażuje się w obchody tego święta. W tym roku również przygotowano ciekawe zajęcia dla dzieci. Bibliotekarki przygotowały wystawę książek o psach. Aktyw biblioteczny wykonał gazetkę o roli psa w życiu człowieka. Uczniowie z klas starszych czytali młodszym dzieciom książki o tych wiernych przyjacielach człowieka. Szczególnym powodzeniem cieszyła się seria Barbary Gawryluk, która w swoich książkach opowiada prawdziwe historie o tych zwierzętach. Dzieci z klas zerowych wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, podczas których poznały historię psa Figo i małego szczeniaka Leosia. Najmłodsi poznali również różne rasy psów, a także zawody które wykonują pomagając człowiekowi. Następnie dzieci opowiadały o swoich psach domowych i o tym, jak o nie dbać w czasie nadchodzącej zimy. Uczestnicy zajęć zadeklarowali, że są wielkimi przyjaciółmi tych zwierząt oraz życie z psem jest o wiele bardziej ciekawsze i radośniejsze.