25 października obchodzimy Dzień Kundelka. Święto powstało, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność. Niestety to właśnie one najczęściej lądują w schroniskach i stają się ofiarami ludzkiej bezduszności.

        Nasza biblioteka z radością włączyła się w obchody tego święta. Przygotowano zajęcia dla wychowanków świetlicy i klas zerowych. Dzieci zapoznały się z książkami o psach, które znajdują się w naszej bibliotece. Szczególnym uznaniem cieszyła się seria „Pies na medal” Barbary Gawryluk. Jest to seria wyjątkowych książek przedstawiających historię niezwykłych psów. Czworonożni bohaterowie ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się starszymi osobami, są przewodnikami niewidomych, pracują w GOPR-ze, policji, na lotniskach, uczestniczą w terapiach chorych dzieci.

    Uczestnicy zajęć poznali różne rasy psów oraz historię sławnych psich ratowników tj. bernardyna Barego i  psa zaprzęgowego rasy husky syberyjski – Balto. Dzieci chętnie opowiadały o swoich podopiecznych, pokazywały przy pomocy maskotek jak opiekują się swoimi pupilami. Stwierdziły, że pies jest prawdziwym przyjacielem małego człowieka.

Dorota Gołębiowska