Oddziały > Biedronki > Zmartwienie księżyca.
13 kwietnia 2021 zajęcia z wychowawcą

Zmartwienie księżyca.

1. Słuchanie opowiadania J. Papuzińskiej „Jak mama zreperowała księżyc”. (dodatkowo link na grupie facebook Biedronki )

Mama opowiadała, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno. I wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała oknem, ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie, osłoniętej małą białą chmurką, płyną mu łzy.

– Co ci się stało? – spytała nasza mama. Dlaczego płaczesz?

– Buuuu! – rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos – chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, spuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek!

Księżyc odsunął białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma utrącony dolny róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik.

– Co to będzie! – lamentował księżyc. – Kiedy zrobię się znów okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją!

– Cicho – powiedziała mu mama. – Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź tu na balton, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie.

Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki, jakiego brakowało księżycowi.

– Siedź teraz spokojnie – powiedziała – to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek.

Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko, i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i tymi skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca.

– Gotowe! – powiedziała. – Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!

Rozmowa na temat opowiadania:

– Kto płakał w nocy i obudził mamę? Co się stało księżycowi?

– O co martwił się księżyc? Na jaki pomysł wpadła mama?

– Z jakich składników zrobiła ciasto?

– Czego użyła do przyklejenia brakującego rożka?

– O co mama poprosiła księżyc?

1. Film edukacyjny European Space Agency, ESA „Paxi bada Księżyc!” ( link na grupie facebook Biedronki )

-Czego dowiedziałeś się z tego filmu?

1. Zabawy konstrukcyjne- budowanie z klocków „Statek kosmiczny”.
  2. Zagadki dotyczące księżyca:

Czasem ma kształt bułki,

czasem – srebrnego rogala.

Kiedy słońce gaśnie,

on na niebie się zapala.

Wśród gwiazdek, wysoko,

świeci się z daleka,

można już do niego

dolecieć rakietą.

1. Praca plastyczna- tło kartonu malujemy granatową farbą(można wykleić granatową bibułą lub pomalować kredką- to co dzieci mają w domu) a następnie wyklejamy sylwetę księżyca sreberkiem po czekoladzie, folią lub srebrną wycinanką.

(ksero księżyca w książce, inspiracja na grupie facebook podobna praca)