Oddziały > Malinki > „Zasypianka z ufoludkiem”
13 kwietnia 2021 zajęcia z wychowawcą

„Zasypianka z ufoludkiem”

1. Nauka rymowanki

Ufoludki, ufoludki
    To zielone małe ludki.

Dziecko powtarza rymowankę z różnym natężeniem głosu: cicho- kiedy dorosły trzyma palec na ustach i głośno- gdy podniesie rękę.

2.Rozmowa na temat ufoludków
    – Kto to jest ufoludek?
    – Co to jest UFO?

Słuchanie opowiadania Anny Onichimowskiej „Zasypianka z ufoludkiem”

Mam na imię Egon, a mój statek kosmiczny –Ogon. Mieszkamy na Marsie. Najbardziej lubię podróżować nocą. Ogon lata cicho jako ćma i jest tak malutki, że wszędzie możemy się wślizgnąć. Oblatywałem kiedyś po raz pierwszy planetę Ziemia. Ciekawe, czy jest zamieszkana…zastanawiałem się, zbliżając coraz szybciej do rozjarzonej kuli. Ogon zniżył lot i znalazłem się naprzeciwko domu z uchylonym oknem. Już po chwili byliśmy w środku. W łóżku spał olbrzym. Był częściowo przykryty. Miał na pewno jedną rękę, jedno ucho i głowę porośniętą ciemną trawą. Nie wiem, jak się poruszał, czy też na sprężynie, jak ja, czy jakoś inaczej, bo bałem się go odsłonić. Na mojej planecie najwyższy mieszkaniec ma dwadzieścia centymetrów wzrostu.
A potem znalazłem dwa statki kosmiczne.
–Co robisz? –spytał Ogon.
–Próbuję uruchomić te rakiety.
–Przecież to są trampki! Nie ciągnij za sznurowadła, bo urwiesz! I w czym jutro ten chłopczyk pójdzie do przedszkola? –wskazał antenami na śpiącego olbrzyma.
Nie chciałem dłużej słuchać, jak Ogon się mądrzy. Był już kiedyś wcześniej na Ziemi, z moim bratem.
–Odlatujemy! –zatrzasnąłem kabinę.
Olbrzym poruszył się gwałtownie. Ma jednak dwoje oczu, zauważyłem. I dwoje rąk. A skoro nosi trampki, ma również nogi…Wszystko to zapisałem szybko w moim elektronicznym notesie. –Wielki ze mnie naukowiec –mruknąłem z dumą na pożegnanie, wzlatując ponad dachy.

Rozmowa na temat opowiadania:
– Jak się nazywał ufoludek? Jak nazywało się jego ufo?
– Gdzie przyleciał Egon? Skąd przyleciał?
– Czy był on duży czy mały- względem nas ludzi?
– Jak Egon opisał olbrzyma?
– Z czym Egon pomylił trampki?
– Co wyjaśnił mu Ogon?
– Jak wyglądał Egon? Jak się poruszał?

Spróbujcie wykonać ufoludka Egona. (Będzie mi miło jak przyślecie mi z pomocą rodziców swoje prace, technika dowolna).

3, Zabawa ruchowa „Wesołe ufoludki”
Dzieci naśladują sposób wykonywania podskoków za dorosłym- podskakują rytmicznie na obu nogach jednocześnie, raz na jednej nodze, raz na drugiej, raz do przodu, raz do tyłu itp. N sygnał stają w bezruchu i przybierają dowolną pozę.
4. Dowolny taniec przy piosence” Chciałbym zostać kosmonautą”/ – utwór w serwisie Soundcloud