Oddziały > 0c > Pisanki wielkanocne
29 marca 2021 zajęcia z wychowawcą

Pisanki wielkanocne

Temat tygodnia: Wkrótce Wielkanoc

Temat dnia: Pisanki wielkanocne

  1. Zabawy ruchowe z Pipi 
  2. Zabawa badawcza ,,Poznajemy budowę jajka’’. Określanie zapachu, smaku oraz właściwości jajek: surowe, gotowane na miękko, gotowane na twardo, sadzone, faszerowane.

Rodzic rozbija jajko, dziecko ogląda jego zawartość, nazywa poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko. Zwracamy uwagę na zarodek i wyjaśniamy dziecku, że kurczątko wykluwa się z jajek, w których są zarodki.

DOŚWIADCZENIE ,,Gumowe jajko”

  1. Wykonanie ćwiczeń w karcie pracy: Odkrywam siebie, cz.3, str.57

Dokończ rysować kurki i koguciki według wzoru. Pokoloruj jajko po lewej stronie w różowe wzorki, a po prawej stronie w zielone wzorki.

  1. Historyjka obrazkowa ,,Przygoda wielkanocna”.

Słuchanie ciekawostek na temat pisanek.

Zwyczaj zdobienia jaj w czasie Wielkanocy ma w Polsce długą tradycję (od X wieku). Najpopularniejszą i najstarszą techniką zdobienia jaj jest technika batikowa polegająca na noszeniu wosku przy użyciu pisaka ( małego lejka z blachy, osadzonego na patyczku) Lubrzy użyciu szpilki. Do innych technik należy wyskrobywanie wzorów przy użyciu ostrego narzędzia, oklejanie jaj wycinankami z papieru, tkaniną, malowanie farbami różnego rodzaju oraz wytrawianie wzorów kwasem( dawniej z kapusty kiszonej obecnie –kwasem solnym).

Karta pracy, cz.3. str.58 – obejrzyj obrazki, zaznacz kolejność zdarzeń w historyjce, pisząc w okienkach przy obrazkach właściwe liczby.

  1. Słuchanie piosenki ,, Pisanki, kraszanki”: https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4
  2. Zabawy i ćwiczenia z literą ,,j’’. Dzielenie słowa jagody i Janek na sylaby i głoski, wyodrębnienie samogłosek i spółgłosek( kolorem niebieskim określamy spółgłoski, czerwonym samogłoski)

jagody             Janek

Wykonanie ćwiczeń w karcie pracy ,,Odkrywam siebie”- Litery i liczby, str.76,77, 103( do pisania litera ,,j’’). Litery w krzyżówce możecie wpisać ołówkiem lub wydrukować te, które wam przygotowałam. Czytanie tekstu.

Litery do krzyżówki

k t l k k w
j j o k a
 e s a e k
a a a a z
Skip to content