Oddziały > Motylki > Nasze rady na odpady
15 kwietnia 2021 zajęcia z wychowawcą

Nasze rady na odpady

Tematyka tygodnia: Mali strażnicy przyrody

Temat dnia; Nasze rady na odpady

Propozycja pracy z dzieckiem  na dzień 15 kwietnia 2021

1. Zabawa rozwijająca umiejętność kojarzenia – Wszystko ma swój znak. Rodzic mówi pierwszą połowę zdania, a dzieci dodają swoje propozycje jego zakończenia, zwracając uwagę, jakie oznaki są znakami podanych sytuacji. Np. Kiedy słońce zachodzi, dzieci: to znak, że zbliża się wieczór

Kiedy niebo się zachmurzy… (to znak, że będzie burza).

Kiedy śnieg topnieje… (to znak, że zbliża się wiosna)

Kiedy świeci słońce i pada deszcz… (to znak, że na niebie pojawi się tęcza). Kiedy liście spadają z drzew… (to znak, że zbliża się jesień).

Kiedy pajęczyna się porusza… (to znak, że wpadła w nią mucha).

Kiedy pies warczy i szczerzy kły… (to znak, że jest zły).

Kiedy kot mruczy… (to znak, że jest zadowolony).

Kiedy dziecko ziewa i pociera oczy… (to znak, że jest śpiące).

Kiedy rośliny mają zwiędnięte kwiaty i liście… (to znak, że potrzebują wody). Kiedy w pobliżu ulicy jest duży hałas… (to znak, że jeździ nią dużo samochodów).

Kiedy w powietrzu unosi się dużo dymu… (to znak, że jest ono zanieczyszczone). Kiedy dziecko ma gorączkę… (to znak, że jest chore).

Kiedy martwe ryby pływają po powierzchni rzeki… (to znak, że jest ona zanieczyszczona).

Kiedy zwierzęta w lesie uciekają w pośpiechu… (to znak, że coś je przestraszyło).

2. Zabawa dydaktyczna Szukamy rady na złe odpady.

• Segregowanie opakowań. Pudełko wypełnione różnymi opakowaniami: papierowymi, szklanymi, aluminiowymi i plastikowymi. Dzieci zastanawiają się, po czym są poszczególne opakowania, segregują je według materiału, z jakiego zostały wykonane.

• Zabawa Do jakiego pojemnika…? Obrazki pojemników do segregowania odpadów. Pokazujemy dzieciom na obrazku specjalne pojemniki, których używa się do segregowania odpadów, i wyjaśnia, jakie odpady można do nich wkładać. Podkreśla znaczenie segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania w celu odzyskania materiału, który może zostać ponownie wykorzystany. Śmieci nie zanieczyszczają wtedy środowiska, tylko ponownie mogą zostać użyte. Wyjaśnia dzieciom znaczenie słowa recykling.

• Wypowiedzi na temat: Gdzie wybrałbym (wybrałabym) się na spacer? Obrazki: jeden przedstawia łąkę lub las wiosną, drugi – zadymione miasto z ogromnymi hałdami śmieci. Odsłaniamy dwa obrazki. Jeden przedstawia łąkę lub las wiosną, drugi – zadymione miasto z ogromnymi hałdami śmieci. Zachęca dzieci do wypowiedzi na temat: W które miejsce wybrałbym (wybrałabym) się na spacer? Dlaczego?

• Ekspresja słowna – Co by było, gdyby wokół nas było pełno śmieci?

• Burza mózgów – Co mogą zrobić dzieci, by nie rosła góra śmieci?

• Karta pracy, cz. 4, nr 5.

3. Zabawy na świeżym powietrzu