Oddziały > Motylki > Kurka, kurczęta i pisanki
30 marca 2021 zajęcia z wychowawcą

Kurka, kurczęta i pisanki

Tematyka tygodnia: Wkrótce Wielkanoc

Temat dnia; Kurka, kurczęta i pisanki.

Propozycja pracy z dzieckiem  na dzień 30 marca 2021

1. Kolorowanie rysunków jajek jednym kolorem ale tak, żeby każde jajko było inne. Łączenie w pary takich samych zestawów pisanek. Karta pracy s. 56.
  1. Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke Najpiękniejsze- rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania. Wypowiedzi dzieci dotyczące utworu; zwracanie uwagi na zachowanie kur, ich pragnienia, sposób ozdabiania jajek; podkreślanie więzi matki z dzieckiem.

Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!… Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Pokoloruj rysunki jajek jednym kolorem, ale tak, żeby każde jajko było inne. Połącz w pary takie same zestawy pisanek. 56 aktywność twórcza, percepcja wzrokowa 84 Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania. − Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku! − A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi! Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły. − Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paseczki. − A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki. Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaczki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci. − Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura. − Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga. − Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura. A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: „Mamo! Już jestem!”

Zabawy przy piosence Koszyczek dobrych życzeń.

1. Co słychać wiosną w trawie? – obserwowanie życia toczącego się wiosną w trawie.
  2. Kończenie rysowania kurek i kogucików. Kolorowanie jajka znajdującego się po lewej stronie karty w różowe wzorki, a po prawej stronie – w zielone wzorki karta pracy s. 57