Oddziały > 0c > Kiedy jest dzień, a kiedy jest noc?
09 kwietnia 2021 zajęcia z wychowawcą

Kiedy jest dzień, a kiedy jest noc?

1. Karta pracy, cz3,str.74,75

Posłuchaj rymowanki, (możesz nauczyć się jej na pamięć), narysuj ufoludka według opisu.

1. Słuchanie wiersza ,,Halo, tu mówi Ziemia”- uświadomienie dzieciom, że Ziemia jest kulą składającą się z dwóch półkul, że kręci się wokół własnej osi i krąży wokół Słońca, a na pełny obrót potrzebuje całego roku.

Dzień dobry, dzieci! Jestem Ziemia,

Wielka, okrągła jak balonik.

Z tej strony – Słońce mnie opromienia,

A z tamtej – nocy cień przysłonił.

Gdy jedna strona jest oświetlona,

To zaciemniona jest druga strona.

Wy zajadacie pierwsze śniadanie,

A spać się kładą Amerykanie

Właśnie!

Boja się kręcę w krąg, jak bardzo duży bąk.

Dobranoc! – wołam.

Dzień dobry! – wołam,

To znaczy zrobiłam obrót dokoła.

A oprócz tego wciąż, bez końca,

Muszę się kręcić wokół Słońca.

Nigdyście jeszcze nie widzieli

Takiej olbrzymiej karuzeli!

Bo trzeba mi całego roku,

Ażeby Słońce obiec wokół.

1. Zapoznanie z globusem – kulistym modelem Ziemi

Jaki kształt ma ziemia? Film w  serwisie YouTube

1. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem globusa oraz lampki stojącej ,,Jak powstaje dzień i noc”.
  • Wyjaśnienie dzieciom, że Ziemia kręci się wokół własnej osi. Na ten obrót potrzebuje 24 godziny. Dzień jest po tej stronie Ziemi, która jest zwrócona do Słońca. Noc jest po tej stronie Ziemi, która jest odwrócona od Słońca. Jeśli nie ma na niebie chmur, widzimy wtedy Księżyc, który odbija światło słoneczne i gwiazdy. Wirowy ruch Ziemi powoduje zmianę oświetlenia Ziemi przez Słońce, dlatego po dniu następuje noc.

Dzień i noc – film w serwisie YouTube

1. Nasze słoneczka – wykonanie pracy.

Przygotuj: żółty karton, koło wydarte z papieru, klej. Wyrwij z żółtego papieru paski różnej długości (promienie). Przyklejaj je na środku kartki wokół wydartego koła ( o grubości, długości i rozmieszczeniu promieni dziecko  decyduje samo).

1. Poznajemy ciekawostki o Księżycu:

Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Obiega on Ziemię w ciągu 27 dni. Księżyc to jedyne ciało słoneczne, na którym lądowali ludzie. Łącznie stanęło na nim 12 osób. Z Ziemi przez cały czas jest widoczna tylko jedna jego strona. Słońce oświetla zawsze (poza zaćmieniami) tylko połowę powierzchni Księżyca. Jego fazy są wynikiem oglądania tej połowy pod różnymi kątami, spowodowanymi różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie. Kiedy księżyc jest w pełni znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W nowiu położenie Księżyca na sferze niebieskiej jest bliskie położeniu Słońca.

1. Zapraszam do obejrzenia filmów, w których ciekawostki o Księżycu opowie wam Paxi, poznaliście go już.

Paxi bada Księżyc – film w serwisie YouTube

Paxi i nasz Księżyc: Fazy i zaćmienia – film w serwisie YouTube

1. Chętne dzieci zachęcam do obejrzenia krótkiej bajki o wyprawie na Księżyc:

Bajka: wyprawa na Księżyc, przygody Rozi – film w serwisie YouTube