W nagrodę za wysokie wyniki w nauce oraz 100 % frekwencję za rok szkolny 2020/21 Pan Burmistrz miasta Siedliszcze sfinansował wycieczkę do Zamościa dla 104 uczniów klas II – VIII Szkoły Podstawowej. Wycieczka odbyła się w trzech terminach: 8, 14 i 16 grudzień 2021r.

  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamojskiej twierdzy. Pan przewodnik opowiedział nam o początkach fortyfikacji otaczającej miasto, a następnie oprowadził nas po największym z bastionów (bastionie VII). Następnie udaliśmy się na Rynek Wielki. Ratusz, kolorowe kamienice mieszczańskie ze starymi portalami wejściowymi, podcieniami i zdobieniami, zachwycają każdego przybysza. Katedra p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza zachowała bogate, renesansowe, zapierające dech w piersiach dekoracje. W prochowni, zobaczyliśmy multimedialny seans o historii miasta i twierdzy.

      W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał mieliśmy możliwość przestudiowania rozwoju sztuki wojennej od XVI do połowy XX wieku poprzez ekspozycję broni i wyposażenia żołnierzy, w powiązaniu z architekturą militarną i krajobrazem warownym twierdzy Zamość.

   W programie wycieczki była m.in. Manufaktura Słodyczy „TĘCZA”. W czasie pobytu w tym zakładzie uczniowie mogli przyjrzeć się pracy na stanowisku cukiernika, zobaczyć proces powstawania masy cukrowej oraz własnoręcznie wykonać lizaki.

    Klasy młodsze w Muzeum Zamojskim obejrzeli wystawę prezentującą zmiany, jakie zachodziły w modzie od powstania Zamościa (1580 r.) po dzień dzisiejszy. Uczestnicy wycieczki oglądali różnorodne kostiumy historyczne, a także oryginalne stroje i akcesoria (wiek XX). Ciekawym przeżyciem i niemałym zaskoczeniem był dla nich był wystrzał z prawdziwej armaty.

   Ostatnim punktem wycieczki była lekcja w zoo. Okazała się ona doskonałą sposobnością  do poznania i zobaczenia na własne oczy zwierząt egzotycznych, które nie występują w Polsce w środowisku naturalnym. Dowiedzieliśmy się również jak przystosowały się do tutejszych warunków. Pobyt w tym miejscu był dla wielu uczniów nowym doświadczeniem, dostarczającym wielu emocji i wrażeń. Czas spędzony na terenie zoo był niewątpliwie niezwykłą lekcją przyrody w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. 

    Wycieczka – pełna różnorodnych, ciekawych i pouczających atrakcji, bardzo się wszystkim podobała. W dużym stopniu była to także zasługa pana Grzegorza – naszego przewodnika, który w interesujący i niekonwencjonalny sposób przedstawiał wszystkie zwiedzane miejsca.