W środę 6 lutego w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty animacyjne

z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

         Zajęcia przeprowadziła pani Marta Brodowska – ratownik medyczny  /pedagog. Pani Marta w zaczarowany świat ratownictwa medycznego zabrała dzieci wraz z następującymi bohaterami: jeżyk ratownik, sęp, królica Anna i świnka, którzy w swojej leśnej podróży napotykają  na różne niebezpieczeństwa. Bohaterowie animacji w zabawny sposób przekazują dzieciom umiejętności wzywania pomocy, tworzenia opatrunków, opatrywania złamań, czy postępowania przy utracie przytomności.  Dzieci poznały sprzęt ratowniczy: worek Ambu, pulsoksymetr, nosze, stetoskop, apteczkę i inne.  W końcowym etapie warsztatów maluchy mogły stać się prawdziwymi medykami biorąc czynny udział w „opatrywaniu” ran, czy złamań.

         Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Oczywiście szkolenie nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie       w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.