Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie:

O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie!

Los nasz dla Was przestrogą ma być – nie legendą.

Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą!

Franciszek Fenikowski

 

W dniu 29 września 2017r. uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Państwowego na Majdanku, gdzie w latach 1941-1944 mieścił się hitlerowski obóz koncentracyjny.

Młodzież swój pobyt rozpoczęła od lekcji muzealnej zatytułowanej „Losy dzieci w obozie koncentracyjnym na Majdanku”. Na tych zajęciach uczniowie poznali ogólne losy dzieci żydowskich, polskich, białoruskich oraz indywidualne losy dzieci poszczególnych narodowości. Następnie uczniowie zostali oprowadzeni szlakiem, który przemierzali więźniowie po przybyciu do obozu. Przeszli od bramy głównej poprzez plac Rosengarten, łaźnie, komory gazowe, w których naziści gazowali ludzi przy użyciu cyklonu B. Na polu III gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić baraki obozowe i poznać warunki, w których żyli więźniowie – dorośli, młodzież i dzieci. Ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich krematorium oraz „doły śmierci”, w których jednego tylko dnia uśmiercono ponad 18 tysięcy Żydów. Opowieści pani przewodnik dopełniały obrazów, które uczestnicy wycieczki widzieli  po raz pierwszy.

Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy, było Mauzoleum, gdzie znajdują się prochy pomordowanych. Słowa napisu umieszczonego na tym pomniku „Los nasz dla Was przestrogą’’ pobudziły wszystkich do głębokiej refleksji. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć pomordowanych. 

Wyjazd do Państwowego Muzeum na Majdanku był żywą  lekcją historii i patriotyzmu. Stworzył okazję do oddania hołdu ofiarom nazizmu oraz snucia refleksji na temat życia w wolnym i niepodległym kraju.