Czyli programy, aplikacje i strony internetowe przydatne nauczycielom i uczniom.

Padlet

Narzędzie do tworzenia wirtualnych tablic (padletów), na których można umieszczać dowolne pliki multimedialne: teksty, filmy, adresy stron internetowych, obrazki, zdjęcia itp. Utworzone tablice można zabezpieczyć hasłem. Padlet pomaga porządkować i grupować tematycznie różne zasoby…

Canva

Innowacyjne i proste w obsłudze środowisko projektowania online grafik i dokumentów do druku. Jest prosty w obsłudze, z wieloma estetycznymi szablonami, które można dostosowywać do własnych potrzeb. Funkcja „przeciągnij i upuść” umożliwia tworzenie prezentacji, postów w mediach…

Kahoot!

Służy do tworzenia i rozgrywania interaktywnych quizów, gier, przeprowadzania szybkich ankiet i dyskusji. W rozgrywce użytkownicy mogą brać udział pojedynczo lub drużynowo, co dodatkowo kształtuje umiejętność współpracy. Kahoot! pozwala zapisać statystyki udzielonych odpowiedzi na…

Blogger

Bezpłatna platforma do tworzenia i prowadzenia blogów. Dużą zaletą Bloggera jest intuicyjność, przejrzystość oraz bogate możliwości modyfikacji układu oraz wyglądu bloga. Aby korzystać z platformy nie trzeba mieć żadnej wiedzy z zakresu programowania czy edycji grafiki.

Pixabay

Serwis do udostępniania zdjęć, ilustracji, grafiki wektorowej i materiałów filmowych. Zasoby można wykorzystać w dowolnym celu, gdyż są udostępnione na Licencji Pixabay, pozwalającej na użycie ich bez pytania i bez przypisywania autorstwa, nawet w celach komercyjnych.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android…)

Emaze

Emaze to nowa generacja prezentacji online, która pozwoli zaskoczyć swoim wyglądem i technologią. Trzeba tylko wybrać szablon, aby rozpocząć tworzenie niesamowitej prezentacji.
Narzędzie online do tworzenia dynamicznych prezentacji, przypomina w swoim działaniu znane aplikacje.

ThingLink

ThingLink służy do tworzenia interaktywnych i multimedialnych zdjęć. Do wybranego zdjęcia można dodać teksty, linki do stron internetowych, fragmenty muzyki i wideo, które pokazują się, kiedy oglądający poruszy myszką nad obrazem. Dzięki temu zdjęcie staje się pełną treści.

Random Team Generator

Strona umożliwiająca automatyczny podział uczniów na grupy. Wystarczy wpisać imiona (nazwy) uczniów, wybrać liczbę grup i wydać polecenie wygenerowania grup. 

Voki

Generator daje możliwość utworzenia awatara na podstawie dostępnych szablonów. Postacie Voki można  można pobrać na dysk komptera w postaci pliku, wysyłać pocztą elektroniczną, udostępniać w mediach społecznościowych i osadzać na stronach internetowych.

Wirtulna Biblioteka Literatury Polskiej

Wirtualna  Biblioteka  Literatury  Polskiej  została  zrealizowana  przez  Uniwersytet Gdański  w  ramach  projektu  UNESCO  „Biblioteka  Wirtualna  Klasycznych Tekstów Literatury Świata”.  Zawiera  znaczące  utwory  literatury polskiej  wolne  od  praw  autorskich.

ToonyTool

ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z: teł, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów…

Kreator awatarów

Strona pozwala na stworzenie zindywidualizowanej postaci. Wszystkie elementy twarzy awatara można modyfikować: zmienić kształt twarzy, oczy, włosy, strój itp., dodać tło, a później pobrać grafikę na dysk komputera w dwóch rozmiarach w postaci pliku png.

avataaars generator

Prosta strona internetowa pozwalająca na stworzenie avatara. Po wygenerowaniu losowego awatara można zmieniać wygląd postaci, dodawać i usuwać poszczególne elementy, jak okulary, włosy, kolor skóry czy ubranie. Obraz można pobrać w formacie PNG, SVG, a także wygenerować kod embed.

Avatar Maker

Darmowe narzędzie obsługiwane w oknie przeglądarki, pozwalające na utworzenie awatara (modyfikacja oczu, kształtu twarzy, ust, włosów itd.). Po utworzeniu obraz można udostępnić w serwisach społecznościowych (FB, Twitter, Pinterest i Google+), a także pobrać w postaci pliku

Kartunix

Aplikacja pozwala przygotować spersonalizowanego awatara z gotowych, zabawnych projektów. Generator krok po kroku prowadzi przez kolejne etapy tworzenia awatara. Gotowy awatar można pobrać w postaci pliku PNG na dysk komputera lub pokazać w serwisach społecznościowych np. Facebook, Twitter

Avachara

Bezpłatny serwis oferujący przygotowanie awatarów, portretów, tworzonych z kolejnych elementów (twarz, oczy, włosy, usta, ubranie itd..). Obraz można zapisac jako plik PNG na dysku komputera lub udostępnić w serwisach społecznościowych.

ILLUSTOON

Serwis zawierający bogaty zbiór darmowych clipartów, pogrupowanych w kilka kategotii, np. edukacja, sport, zwierzęta, do pobrania na dysk komputera w formacie PNG.

Prezi

Bezpłatna aplikacja webowa do przygotowywania i udostępniania nowoczesnych prezentacji multimedialnych. Prezentacje przygotowane w z Prezi nie mają linearnego układu slajdów, lecz układ mapy, na której w dowolny sposób można rozmieszczać teksty, grafikę i filmy.

Sutori

Sutori to proste narzędzie, pozwalające tworzyć prezentacje w postaci osi czasu, na której można zamieszczać linki, obrazy, tekst, filmy, własne pliki, krótkie quizy. Wymaga założenia konta. Przez 30 dni otrzymuje się bezpłatny dostęp do wszystkich opcji.

IrfanViw

Program służący do przeglądania i podstawowej edycji plików wielu formatów (kilkadziesiąt formatów graficznych, dźwiękowych i wideo), przeznaczony dla systemu operacyjnego Windows (wesje 9x, ME, NT, 2000, XP, 2003 , 2008, Vista, Windows 7, 8, 8.1, 10). 

Kea Coloring Book

Program dla dzieci służący do kolorowania obrazków w formie szkiców, a także tworzenia rysunków własnych. Umożliwia np. wybór palety kolorów, wielkości pędzla, ołówka, szybkie czyszczenie narysowanego obrazka. Gotowy obrazek można zapisać w formacie GIF oraz wydrukować.

Tux Paint

Program graficzny na licencji Open Source zaprojektowany z myślą o dzieciach w wieku 3-12 lat. Umożliwia rysowanie, tworzenie figur, stosowanie stempli oraz używanie prostych efektów specjalnych. Duże, przejrzyste przyciski funkcyjne pozwalają w krótkim czasie poznać i opanować ten program.

.. Materiały ze strony: https://biblioteka.pl/aplikacje/1/0/0