„Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary dla tych, którzy odeszli, dla tych co zostają.
Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe, wszystko splata się w jedną narodową pamięć.”

Józefa Radzymińska

Zgodnie z polską tradycją 1 listopada – Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicz na ich grobach – dowód naszej miłości i pamięci.
Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach i miejscach pamięci o bohaterach. W tych szczególnych dniach społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej akcji jest uczczenie ważnych postaci i wydarzeń, które zapisały się w historii naszego regionu i kraju oraz zwrócenie uwagi na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach Uczniowie naszej szkoły również postanowili czynnie włączyć się do akcji. Ze względu na panującą pandemię w tym roku nasze działania koncentrowały się głównie na działaniach wirtualnych i multimedialnych.
W ramach lekcji historii, godzin wychowawczych oraz spotkań koła regionalnego przeprowadzono zajęcia przybliżające uczniom przeszłość naszej małej ojczyzny oraz lokalne miejsca pamięci narodowej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać nagranych kilka lat temu wspomnień mieszkańców naszej gminy na temat ich życia w czasie okupacji hitlerowskiej.
Wiedzę na temat przeszłości naszej gminy uczniowie wykorzystali tworząc piękne prezentacje multimedialne.