25 XI Światowy Dzień Pluszowego Misia

   Pluszowy miś ma swoją historię, którą nie wszyscy znają. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear.

   Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Dość wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów, jak Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. https://dziendobry.tvn.pl/a/dzien-pluszowego-misia–jaka-jest-jego-historia

   Nasza biblioteka bardzo chętnie obchodzi to święto. W tym roku w klasach zerowych zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne „Spotkanie z misiami”. Dzieci poznały historię powstania tej pluszowej zabawki, wysłuchały  fragmentów książek o przygodach Kubusia Puchatka i Misia Uszatka.  Bibliotekarka przedstawiła prezentację „Misie i niedźwiedzie” . Uczestnicy zajęć poznały różne gatunki tych ssaków np. niedźwiedź brunatny, niedźwiedź polarny, panda wielka oraz środowisko w którym żyją. Były również „misiowe”  zabawy (Miś jest mały i kudłaty…, Jadą, jadą misie…) oraz zagadki o prawdziwych niedźwiedziach i bajkowych misiach. Dużą atrakcją było oglądanie książek przyrodniczych i bajek związanych z tematem zajęć. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną „Mój ulubiony miś”. Impreza była także podsumowaniem projektu edukacyjnego klas zerowych „Spotkanie z misiami”.

   W ramach tego święta uczniowie klas trzecich dzięki książce Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek” poznali prawdziwą historię niedźwiedzia syryjskiego Wojtka, który był żołnierzem w Armii Andersa. Przebył z żołnierzami cały szlak bojowy od Iraku do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, nosił ciężkie skrzynie z amunicją. Jego postać została umieszczona na emblemacie 22 Kampanii Zaopatrywania Artylerii.