Kontynuując wieloletnią tradycję lekcji muzealnych w naszej szkole uczniowie klas VIII w dniu 18 września 2019r wyjechali do Państwowego Muzeum na Majdanku. Wyjazd uczniów nauczyciele historii poprzedzili przekazem odpowiedniego zasobu wiedzy, potrzebnego do właściwego odbioru treści przekazywanych przez przewodnika. Zwrócili również uwagę na stosowne zachowanie w tym szczególnym miejscu.

Jedna z uczennic, Noemi, opisała nasz pobyt na Majdanku.

„Przyjechaliśmy na miejsce około godziny 9.00. Pierwsze kroki skierowaliśmy na zajęcia „Świat za drutami”. Rozpoczął je film przedstawiający wspomnienia osób, które przeżyły pobyt w obozie koncentracyjnym. W trakcie oglądania filmu wypełnialiśmy karty pracy. Zadanie polegało na dopasowaniu cech i wartości do wypowiedzi poszczególnych bohaterów filmu. Wspomnienia były bardzo wzruszające i pouczające. Jestem pewna, że skłoniły wiele osób do refleksji i wyciągania wniosków.

Po omówieniu kart pracy czekała nas grupowa dyskusja na temat tego, co zobaczyliśmy w filmie. Rozmawialiśmy również o tym, jakie wartości mają w dzisiejszych czasach znaczenie, jak bardzo różnią się od siebie ówczesne i współczesne autorytety, czym jest dla nas przyjaźń.

Około godziny 11.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie obszaru byłego obozu. Podzieliliśmy się na dwie grupy, co ułatwiało zrozumienie tej strasznej historii.

Mieliśmy możliwość wielu wystaw i ekspozycji. Największe wrażenie wywarł na mnie barak nr. 47 (dawny magazyn żywności), w którym znajduje się wystawa „Shrine”. Jest to multimedialna instalacja artystyczna łącząca elementy rzeźbiarskie, plastyczne i muzycznej będąca hołdem złożonym wszystkim bezimiennym ofiarom KL Lublin.

Bardzo zainteresowałam się historią żydowskiej dziewczynki, która na placu selekcyjnym ze względu na swój wzrost została uznana za starszą i dzięki temu przetrwała nie tylko ten, ale również dwa inne obozy i żyje do dnia dzisiejszego.

Zdecydowanie najbardziej zawładnęły moimi emocjami opowieści o akcji Erntefest, czyli największej masowej egzekucji. Jednego dnia, 3 listopada 1943 roku, na Majdanku zamordowano ponad 18 tysięcy Żydów.

Na końcu skierowaliśmy się do ogromnej kopuły, pod którą znajdują się prochy ofiar znalezione na terenie obozu przez mieszkańców Lublina. Umieścili je tam w akcie upamiętnienia osób, których dane nie były znane. Na mauzoleum widnieje napis „Los nasz dla was przestrogą”, który z pewnością wielu z nas zmusił do zastanowienia się nad płynącym z niego przekazem.

Myślę, że pobyt na Majdanku dla każdego z nas był bardzo ważny i pouczający. Każdy uczestnik coś z tej lekcji zrozumiał i wykorzysta ją w przyszłości. Cieszę się, że miałam możliwość bliższego poznania losów niezwykłych ludzi i historii tego szczególnego miejsca.”