Dnia 31 października 2019 roku, tuż przed Świętem Zmarłych, uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców pojechali do Warszawy. Celem tej wycieczki edukacyjnej było przybliżenie uczestnikom miejsc, wydarzeń, postaci związanych z książką Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” oraz poznanie historii okupowanej stolicy i jej mieszkańców w okresie II wojny światowej.

Mimo wczesnej pory, bo zbiórka przy szkole odbyła się o godzinie 4.00, wszystkim dopisywały dobre humory, gdyż wiedzieli, że czeka ich bardzo ciekawy i przejmujący dzień. Zwiedzanie
w  Warszawie rozpoczęło się od L.O. Batorego- szkoły Alka, Zośki, Rudego i Aleksandra Kamińskiego. Tam w Izbie Pamięci uczniowie z uwagą oglądali pamiątki, dokumenty, fotografie z gimnazjalnych lat bohaterów.

Następnym punktem programu było Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli areszt śledczy gestapo przy Alei Szucha 25, gdzie przesłuchiwany był między innymi Jan Bytnar „Rudy”. Ściany i podłoga wyłożone blachą, głosy w ciszy, powiększone fotografie ofiar i oprawców sprawiły, że młodzież poznawała i przeżywała to, co udało się zachować z historii tego miejsca.

Jadąc w stronę Muzeum na Pawiaku uczniowie zwrócili uwagę na Arsenał i Pomnik Mikołaja Kopernika, o których również czytali w książce. Pawiak wzruszył niektórych uczestników wycieczki do łez. Tam bowiem wysłuchali fragmentów listów, jakie więźniowie pisali do swych najbliższych.

Koło godziny 13.00 młodzież spacerowała wzdłuż Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zapalili znicze przy grobach Alka, Rudego, Zośki i Aleksandra Kamińskiego.

Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta lekcja z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich zwiedzających. Odgłosy nalotów niemieckich, broń, przejście kanałami, film „Miasto ruin” wykonany w technice 3 D, zdjęcia, pamiątki powstańców, samolot  Liberator B 24 J to tylko część historii powstańców, którzy walczyli o naszą stolicę, o nasz kraj…

Do Siedliszcza uczniowie wrócili zmęczeni, ale bogatsi o nowe przeżycia, doświadczenia, informacje. Ten wyjazd był niesamowitą lekcją, która skłoniła wszystkich do  refleksji i przemyśleń.