Dnia 31 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas Va, Vc, Vd, Ve z podróżnikiem i fotografikiem Robertem Gondkiem.  Jest to już kolejne spotkanie z panem Robertem. Rok temu wybraliśmy się nim na wędrówkę po Afryce, a teraz mieliśmy okazję  zwiedzić Ekwador i Wyspy Galapagos. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się , że Ekwador leży na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej pomiędzy Kolumbią a Peru. Położony jest na równiku o tym mówi jego nazwa w języku hiszpańskim. Do Ekwadoru należą również Wyspy Galapagos położone na Oceanie Spokojnym około 1000 km na zachód od części kontynentalnej. W górzystej części kraju leżą Andy Ekwadorskie z najwyższym ich szczytem Chimborazo (6267 m n. p. m.).  W tym paśmie gór występują liczne wygasłe oraz czynne wulkany. Tam znajduje się wulkan Cotopaxi (5896 m n. p. m.) który jest najaktywniejszym wulkanem świata.
Podróżnik swoje relacje uatrakcyjniał muzyką i filmami dokumentującymi jego wędrówki i trekkingi. Dzięki temu mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki i endemiczną faunę z Wysp Galapagos np.: żółwie słoniowe, niebieskonogie głuptaki, fregaty, pelikany, kraby oraz małe „latające klejnoty”- kolibry, które liczą 131 gatunków. Dowiedzieliśmy się również , że świnka morska jest jednym z ulubionych dań Ekwadorczyków, a tamtejsza policja jeździ bardzo oryginalnymi samochodami. Po prelekcji był czas na pytania do naszego gościa i wykazanie się wiedzą o Ekwadorze i Wyspach Galapagos. Całość spotkania wzbogaciło stoisko, na którym można było nabyć książkę  „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” i widokówki. Pan Robert swoje teksty publikuje także w magazynach „Podróże”, „Poznaj Świat”, „NPM”, czy „AllInclusive”.
Dla naszych uczniów była to niezwykła lekcja geografii i przyrody. Może spośród uczestników spotkania wyrosną nowi podróżnicy , odważni i ciekawi świata ludzie.
Na zakończenie nasz gość  otrzymał plakat o Wyspach Galapagos wykonany przez uczennice z klasy Va.
Panu Robertowi dziękujemy za przybycie i życzymy wielu ciekawych spotkań oraz niesamowitych przygód podczas kolejnych wypraw do egzotycznych krajów.