Dnia 6 października 2017 r. w Domu Kultury w Siedliszczu odbyło się spotkanie naszych uczniów szkoły podstawowej kl. IIIa, IIIb i IVa z panem Robertem Gondkiem. Byłym analitykiem, który swoją pasję przekształcił w zawód i sposób na życie.  Nasz gość kocha podróże po całym świecie, jednak najbardziej zafascynowany jest Afryką, jej kulturą, ludźmi, przyrodą i górami. Prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mający na celu zdobycie najwyższych szczytów i miejsc w każdym afrykańskim kraju. Do tej pory  zdobył 18 szczytów. Za wytrwałość w realizacji projektu w marcu 2016 podczas Kolosów – największego festiwalu podróżniczego w Polsce otrzymał wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU 2016.

  Na spotkaniu pan Robert opowiadał oczywiście o … Afryce. Poznaliśmy wielką piątkę, czyli  najgroźniejsze zwierzęta afrykańskie tj. słoń, nosorożec, lew, lampart i bawół. Wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem i dlatego w parkach narodowych np. nosorożce czarne, mają swojego osobistego ochroniarza przez całą dobę. Usłyszeliśmy  fascynujące opowieści o bliskich spotkaniach z lwami, lampartami czy gorylami górskimi. Opowieści były uatrakcyjniane krótkimi filmami z podróży i trekkingów naszego gościa. Mieliśmy również okazję poznać kilka słów w języku suahili oraz zabawy i zabawki afrykańskich dzieci. Okazuje się, że zabawki robi się samemu, najważniejsza jest wyobraźnia, kreatywność i koledzy do zabawy.

  Dzięki panu Robertowi powędrowaliśmy przez tropikalne lasy i sawanny pełne niezwykłej flory i fauny. Przekonaliśmy się jak różnorodna i niezwykła jest Afryka. Pod koniec spotkania był czas na pytania do podróżnika i uzyskanie autografu. Ci co słuchali uważnie, otrzymali na pamiątkę zdjęcia zwierząt afrykańskich.  Mamy nadzieję, że kiedyś i my będziemy podróżować po tym niezwykłym kontynencie.