Fundacja Centaurus jest międzynarodową organizacją non profit działającą od 2006 roku na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt. Priorytetowym celem organizacji jest ratowanie koni – tych niechcianych, niewłaściwie traktowanych lub skazanych na ubój. Przez okres 11 lat aktywnych działań Centaurus ocalił prawie 1000 kopytnych, a obecnie prowadzi największy w Europie azyl dla koni na swej farmie w Szczedrzykowicach (Polska), gdzie ma pod swymi skrzydłami prawie 400 uratowanych koni. Farma Szczedrzykowice zapewnia koniom codzienną troskę, godne życie, opiekę weterynarza i kowalską, a także specjalistyczne zabiegi.

    Ponadto Centaurus jest autorem ponad 2000 kampanii społecznych podnoszących świadomość w zakresie odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami. Jednym z celów tych projektów jest pokazanie, że zwierzęta nie mają zapewnionej emerytury i liczyć mogą jedynie na nas. Dlatego starość to okres, gdzie nie tylko szczególnie musimy zadbać o zwierzęta, ale również o ich zwiększone potrzeby. Ale zawsze jedna potrzeba będzie najistotniejsza – troska o zwierzaka, której nic nie zastąpi, a jej braku nic nie usprawiedliwi. Jak to Antoine de Saint Exupery powiedział: „ Jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoimy!” https://centaurus.org.pl/fundacja/

   Nasza biblioteka od kilku lat wspiera działalność tej fundacji. Bibliotekarze przeprowadzili  flash mop w bibliotece  pod hasłem „Zwierzę nie jest rzeczą” . Podczas spotkania z uczniami  mówiono o odpowiedzialności za swojego pupila, jego potrzebach  także tych emocjonalnych.   Uczestnicy wyszukiwali wiadomości o swoich zwierzakach w różnych źródłach:  encyklopediach , poradnikach, Internecie. Z uzyskanych informacji wykonali  mapę pamięci. W marcu i kwietniu  aktyw biblioteczny podjął akcję zbierania funduszy dla Fundacji Centaurus. Zebraliśmy 220 zł, które zostały wysłane na jej konto. Dołączyliśmy do  ponad 400 000 osób z całego świata, którym los pokrzywdzonych zwierząt nie jest obojętny.