Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2020

   Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, , poetki, prozaika, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych  dla dzieci i młodzieży, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki czasopism  dla dzieci.

  Czytanie na głos  ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć.

  W ramach obchodów tego święta bibliotekarze zorganizowali spotkania czytelnicze pod hasłem „Moja ulubiona książka”. Uczniowie w bibliotece i w klasach czytali fragmenty książek, które chcieliby polecić innym. Uczniowie klas starszych z dużą radością i zaangażowaniem czytali dzieciom z klas młodszych swoją ulubioną literaturę z dzieciństwa. Aktyw biblioteczny wykonał ciekawą  gazetkę na temat korzyści wynikającej z czytania.