Na tle jasnej ściany stoją uczniowie klasy IIa w rękach trzymają książki.

   Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, prozaika, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych  dla dzieci i młodzieży, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki czasopism  dla dzieci.

    Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy. Czytanie ma duży wpływ na rozwój dziecka. Wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć. Czytając uczniowie otrzymują ciekawe i praktyczne lekcje na temat poznawania i przetwarzania swoich uczuć. Wpływa to pozytywnie na rozwój ich inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do właściwego funkcjonowania psychicznego.

  W ramach obchodów tego święta bibliotekarki zorganizowały spotkania czytelnicze. Uczniowie w bibliotece i w klasach czytali fragmenty książek, które chcieliby polecić innym. Uczniowie klas starszych z dużą radością i zaangażowaniem czytali dzieciom z klas młodszych swoją ulubioną literaturę z dzieciństwa. Aktyw biblioteczny wykonał ciekawą  gazetkę na temat korzyści wynikającej z czytania.

Na tle jasnej ściany stoją uczniowie klasy IIa w rękach trzymają książki.