Szanowni Państwo,

Sytuacja, w której obecnie  znaleźliśmy się postawiła przed nami nowe zadanie, którym jest zorganizowanie zdalnej nauki. Dokładamy wszelkich starań, aby przebiegała ona jak najlepiej i przyniosła oczekiwane efekty.

W prawidłowym przebiegu tego procesu bardzo ważna jest współpraca nauczycieli i Państwa, która jest podstawą sukcesu.

Dlatego chcielibyśmy podzielić się z Państwem wskazówkami, jak zorganizować pracę dzieci w domu, jak zadbać o ich bezpieczeństwo, motywować do nauki i systematycznego uczenia się poza szkołą.

1. Zadbajcie o odpowiednie miejsce do nauki.

– ciche i spokojne miejsce

– biurko lub odpowiedniej wysokości stół i krzesło

– dobre oświetlenie

– dostęp do niezbędnych potrzebnych książek i pomocy,

– komputer z dostępem do Interenetu, aby na bieżąco mieć dostęp do zadań przesłanych przez nauczycieli

• Zadbajcie o porządek wokół, wyeliminowanie „rozpraszaczy”.

uporządkowane miejsce, bez zbędnych przedmiotów

– telefon odłożony na bok, z wyłączonym dźwiękiem i wibracjami

– nieaktywne aplikacje komputerowe typu Facebook

• Ustalcie stałe godzin przeznaczone na zdalną naukę tak, aby nie zaburzyć rytmu pracy dziecka.

rozpoczęcie nauki o stałych porach, zbliżonych do godzin pobytu w szkole

– czas pracy dostosowany do wieku i możliwości dzieci

– uwzględnienie przerw w pracy na relaks, ćwiczenia rozluźniające, zjedzenie drugiego śniadania

• Zadbajcie o samodzielność pracy dziecka.

nie wyręczamy dziecka w wykonywaniu zadań

– kształcimy kreatywność i wytrwałość w rozwiązywaniu problemu

– zachęcamy do systematycznej pracy, nie odkładania wszystkiego na jeden czas

• Wspierajcie i motywujcie dzieci do nauki w domu.

– podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka

– zachęcamy do powtarzania i utrwalania wiedzy

– nie porównujemy do rówieśników, rodzeństwa, każde dziecko jest inne

– wskazujemy ciekawe książki do przeczytania, wartościowe filmy do obejrzenia, korzystając m.in. z linków Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach – rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów

Pasma edukacyjne TVP, TVP ABC i TVP Kultura – propozycje dla uczniów i nauczycieli

www.CKE.pl

www.OKE.pl

• Zadbajcie o bezpieczeństwo dzieci.

– przypominamy dzieciom, że nauczyciele korzystają wyłącznie z bezpłatnych aplikacji, nie ma więc potrzeby wykupowania do nich dostępu

– nie podajemy w sieci danych wrażliwych, nr PESEL

– otwieramy linii i dokumenty wyłącznie od sprawdzonych i znanych osób

– kontrolujemy strony odwiedzane przez dzieci w czasie wolnym

– kontakt z rówieśnikami zachowujemy tylko online

– pamiętamy o zachowaniu zasad higieny osobistej:

– dokładne mycie rąk z użyciem mydła pod bieżącą wodą;

– zachowujemy bezpieczną odległość około 1,5 m od osób, które kaszlu lub kichają

– zakrywajmy usta i nas łokciem lub chusteczką podczas kichania lub kaszlu

– jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy, a mieliśmy kontakt z osobą zakażoną lub z grupy ryzyka, zgłośmy się do lekarza

Szanowny Rodzicu!

Traktuj naukę dziecka, jako rzecz świętą. W tym czasie nie przerywaj mu, nie rozmawiaj z nim na tematy nie związane z nauką.

Jeżeli w domu jest więcej dzieci, zorganizuj naukę dla wszystkich w tym samym czasie. Niech żadne nie ogląda wtedy telewizji, nie gra na komputerze.  Stwarzaj możliwości zaprezentowania zdobytej wiedzy i umiejętności w życiu codziennym. Wpajaj mu pogląd, że mądrość, to coś, nad czym warto pracować. Chwal dziecko za wysiłek i upór, podkreślaj sukcesy, nie wyolbrzymiaj braków i niepowodzeń.

Liczymy, że powyższe uwagi pomogą Państwu wesprzeć nasze działania i wspólnie uda nam się osiągnąć sukces i przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas.