Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto Niezłomnych Bohaterów powojennego ruchu oporu przeciw władzy komunistycznej na ziemiach polskich. Jest to święto żołnierzy,  którzy przez lata byli oskarżani o zdradę i pozbawieni możliwości obrony.Skazani na śmierć, długoletnie więzienie, wymazani na długo z kart oficjalnej historii, po wielu latach doczekali się upamiętnienia. Książki o nich to opowieści o determinacji polskiego podziemia, które mimo nieustannych represji podjęło walkę z kolejnym wrogiem.

    Nasza biblioteka włączyła się w obchody tego ważnego dla nas  święta. W dniach od 1 do 8 marca 2023 r. uczniowie brali udział w spotkaniach czytelniczych, podczas których słuchano prelekcji bibliotekarek i czytano książki związane z tym tematem.  Część literatury udostępniła nam Gminna Biblioteka Publiczna z Siedliszcza.

   Czytelnicy mieli do dyspozycji następujące pozycje książkowe: „Żołnierze wyklęci” Przemysława Słowińskiego, „Żołnierze wyklęci” seria Marka A. Koprowskiego, „Inka. Zachowałam się jak trzeba”… Piotra Szubarczyka, „Skazy na pancerzach” Piotra Zychowicza, „Rotmistrz Pilecki” Witolda Pileckiego. Wśród młodszych uczniów dużym zainteresowaniem cieszyła się książka w formie komiksu „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939-1946” Michała Konarskiego i Huberta Ronka.