Narodowe Czytanie  to  polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której  fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.. Akcja ta zainaugurowana została w 2012 roku, czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.. W tym roku została wybrana powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Lekturę wybrano m.in. ze względu na jej treść, która dotyczy polskiej drogi do odzyskania niepodległości.
W naszej bibliotece szkolnej również odbyło się czytanie tej lektury.  Lektorami byli nauczyciele w strojach „prawie” z epoki oraz uczniowie. Podczas spotkania bibliotekarki podzieliły się z uczestnikami swoją wiedzą na temat genezy powieści, głównych wątków  oraz bohaterów „Przedwiośnia”. Opiekunowie spotkania mają nadzieję , że wspólne czytanie połączyło kolejne pokolenia Polaków, przybliżyło marzenia ówczesnych rodaków cieszących się z odzyskania  upragnionej wolności.