Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Dzięki rodzicom, rodzeństwu i  dziadkom pojawiają się w naszym życiu bardzo wcześnie i zostają z nami często na zawsze. Dlatego bohaterowie z bajek są bardzo często dla wielu z nas dobrymi przyjaciółmi.  

    5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

  Nasza biblioteka również włączyła się w obchody tego bajkowego świętą. Przygotowano imprezę biblioteczną  –Bajkowe Postacie.  Do zabawy zaproszono dzieci z klas zerowych  i edukacji wczesnoszkolnej (klasy I i II) wraz z wychowawcami. W tym dniu wszyscy mogli wejść w magiczny świat bajek. Uczestnicy przebrali się za swoich ulubionych bohaterów. Dla nich przygotowano różnorodne zabawy. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie, ilustracji oraz po fragmencie książki. Odgadywały kto jest kim i z jakiej bajki do nas przyszedł.  Budowały wieżę z kubeczków według instrukcji. Były muzyczne zgadywanki, zabawy ruchowe oraz prezentacja  bajkowych postaci.

    Bibliotekarka przedstawiła uczestnikom literaturę dla dzieci zakupioną w ramach realizacji Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa. Bajkowe postacie licznie pojawiły się na kartach tych książek. Przeczytano fragmenty bajek i baśni, które pełne są przygód i fanatycznych postaci. Gdzie bohaterowie wałczą ze złem i pokonują wszelkie przeciwności. Postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi  i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Uczą i pomagają w przezwyciężaniu wielu barier i trudności.

      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, wzbogacają  słownictwo. Ten dzień sprawił  wszystkim uczestnikom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto je czytać i na nowo odkrywać. Impreza była także podsumowaniem projektu edukacyjnego klas pierwszych „Bajki znane i lubiane”.