Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a (1901-1966), jednego z najpopularniejszych twórców filmów animowanych. Jest to święto zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Niesie ono ze sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy. Taka literatura od lat bawi i rozwesela oraz przekazuje ważne prawdy życiowe.

     Dzięki bajkom dziecko nadaje sens własnemu istnieniu, poznaje świat i swoje emocje,  uczy się rozpoznawać dobro i zło i radzić sobie w  nowych sytuacjach. Rozładowuje również napięcia emocjonalne, co może stanowić  odciążenie od trudnej rzeczywistości.

     Wychowawczynie klas zerowych i bibliotekarka przygotowały dla dzieci Bal Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci przybyły do szkoły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień wszystkim przypomniał jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Organizatorki  popularyzowały tradycyjne bajki bez przemocy, takie gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje pokonane i ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i podawały tytuły bajek z których pochodzą. Rozwiązywały zagadki, segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle. W proponowanych zabawach stawały się na chwilę np. Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna od grochu albo wilkiem, który rozmawia z Czerwonym Kapturkiem.

    Był to dzień pełen wrażeń. To spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości. Pamiętajmy, że     bajka zawsze sprawia dziecku przyjemność, wspiera rozwój jego osobowości. Wnosi wielki i  pozytywny wkład w  duchowe  i emocjonalne dojrzewanie.