Zagadkowe liczenie – zabawy ze skarpetami

Przygotuj guziki, fasolę lub inne drobne przedmioty, 10 skarpet lub mniej, w zależności od umiejętności liczenia dziecka.

Zaproponuj dziecku zabawę w zagadki związane z liczeniem.

Dziecko dostaje skarpetki (ilość zależna od umiejętności liczenia), musi policzyć np. guzikiy za pomocą dotyku i ułożyć skarpety w kolejności: od najmniejszej do największej liczby guzików. Potem pod spodem układa odpowiednią liczbę patyczków (lub innych liczmanów), a na końcu każdej skarpetce przyporządkowuje odpowiednią cyfrę (gotową na kartonie lub sam pisze)

Szczypce w ruch

Do tej zabawy potrzebne nam są pojemniki w postaci wytłoczek po jajkach albo foremek na muffiny, szczypce do grilla czy cukru w kostkach i dowolne drobne elementy. Na dnie pojemnika kładziemy karteczki z cyframi, a zadaniem dziecka jest włożyć do niego tyle przedmiotów, ile wskazuje cyfra. W tej zabawie świetnie sprawdzają się guziki, kamyki czy małe pompony pasmanteryjne. Można również zabawić się, że dziecko będzie wkładało określoną przez Rodzica liczbę liczmanów do określonego pojemniczka w wytłoczce ( np. włóż 3 fasole do czwartego z kolei, licząc od lewej strony, pojemnika )