„Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości, jest codzienne głośnie czytanie…”

Jim Trelease

Drodzy Rodzice !

           Jest mi bardzo miło poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej  wzbogaciły się o książki zakupione ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej . Na realizację tego zadania otrzymaliśmy 15 tysięcy złoty.

        Głównym celem Programu jest zainteresowanie uczniów książką i czytelnictwem. Wszyscy chcemy zapewnić naszym wychowankom dobrą przyszłość i dobre wykształcenie. Książka jest jednym z najważniejszych środków w przekazywaniu wiedzy.

     Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. To w domu dziecko po raz pierwszy ma kontakt z książką. Od zawsze rodzice i dziadkowie czytali  dzieciom bajki i baśnie. Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową, pozwala przyjemnie spędzić czas. Rodzinne czytanie rozwija również emocjonalnie, jest okazją do trudnych rozmów, pomaga w wychowaniu.  Wielu czytelników utożsamia się z bohaterami książek. Ich przeżycia mogą być wskazówką jak rozwiązać swoje problemy, zrozumieć i nazwać swoje uczucia. Regularna lektura usprawnia również myślenie, rozwija słownictwo,  pamięć, wyobraźnię,  jest bodźcem do tworzenia się nowych połączeń neuronowych w mózgu. Korzystnie wpływa też na samopoczucie, gdyż znacząco obniża poziom stresu. Zapobiega uzależnieniu od Internetu, uczy wartości moralnych oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.   

      Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, nasi wychowankowie będą mogli  rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość. Dziś rozwój wiedzy oraz zmiany na rynku pracy następują bardzo szybko. Ludzie, którzy nie czytają, nie uczą się systematycznie mogą nie nadążyć za tymi zmianami.

     Musimy wiedzieć, że nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym i emocjonalnym. O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo.

     Drodzy Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania książek. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na ludzi mądrych, dobrych, odpowiedzialnych, kreatywnych, którzy potrafią uczyć się przez całe życie.

Dorota Gołębiowska

Nauczyciel, bibliotekarz