Zmiany w środowisku powodowane przez człowieka powodują gwałtowne kurczenie się  terenów będących ostojami łęgowymi wielu gatunków ptaków – coraz trudniej im znaleźć stare drzewa z dziuplami, a zimą coraz trudniej o pożywienie. Każdy może samodzielnie zbudować prosty karmnik, który pozwoli im przetrwać zimę.

Budowa karmników jest najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem zwiększenia w naszym otoczeniu liczebności wielu gatunków ptaków. Odwiedzanie karmnika z przygotowanym pożywieniem choćby przez najbardziej pospolite gatunki ptaków, takie jak wróble czy sikory, może być źródłem ciekawych obserwacji i dostarczyć niezapomnianych wrażeń w obcowaniu z przyrodą.

1 lutego b.r. odbyło się uroczyste podsumowanie wyników konkursu na najpiękniejszy karmnik dla ptaków. Nagrody w postaci dyplomów, zestawów modelarskich, albumów oraz materiałów plastycznych zostały wręczone laureatom przez Panie: dyrektor ZS im. H.Sienkiewicza w Siedliszczu, Anetę Dudek oraz vice-dyrektor Małgorzatę Lekan-Poliszuk.

Komisja w składzie: Ireneusz Boguszewski – nauczyciel techniki, Joanna Śliwińska – nauczyciel biologii, Beata Krzysiak – nauczyciel przyrody oraz Renata Boguszewska – nauczyciel plastyki, dokonała wyboru w trzech kategoriach wiekowych:

• 0-III SzP,
  • IV-VI SzP,
  • VII, VIII SzP i gimnazjum.

Prace były oceniane pod kątem pomysłowości, funkcjonalności, estetyki, staranności i solidności wykonania.

Kat. 0-III SzP

1. Nowacki Gabriel, 0 A
  2. Dąbek Filip, 0 A
  3. Sapko Natalia, IC
  4. Zalewski Jan, 0 A
  5. Łabędź Milena, 0 A
  6. Mordak Sandra, 0 A
  7. Iwaniuk Wiktoria, I B

Kat. IV-VI SzP

1. Lewicki Michał, IV C
  2. Różański Daniel, IV B
  3. Pogrebniak Szymon, IV C
  4. Stepaniuk Szymon, V A (nagroda Samorządu Szkolnego)
  5. Madejek Klaudia (wyróżnienie)

Kat. VII-VIII i III Gim

1. Tobiasz Marciniak, kl. VIII A
  2. Patryk Trzciński, kl. VII B
  3. Kinga Brzozowiec, kl. VIII B

Karmniki przechodzą na własność organizatorów. Zostaną umieszczone wokół szkoły. Pozostałe mogą być przekazane instytucjom, osobom fizycznym, które wyrażą chęć umieszczenia ich na swoim terenie i zobowiążą się do dbania o nie.