KAMI to papier, SHIBAI to teatr  –  KAMISHIBAI to Papierowy Teatr Kamishibai.

 Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę.

  Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z uczniem.

  Bajki kamishibai – wydane są w formie kart narracyjnych, ale każdy może sam wykonać swoje karty ilustracyjne, stworzyć własną książkę, czyli: wymyślić historię lub wykorzystać tekst literacki lub poetycki, przedstawić opowieść w sposób graficzny i zaprezentować swoją opowieść przed publicznością. https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai

   W naszej bibliotece także wykorzystujemy ten teatrzyk. W październiku i listopadzie we wszystkich klasach I- III oraz zerówkach bibliotekarka opowiadała historie i bajki w formie kart narracyjnych. Dzieci poznały baśnie „Pani Zamieć”, „Słowik”, bajkę ekologiczną „Przygody pingwina Pingo” cz. 2. Jest to ciekawa opowieść o pingwinku „ekologu”, który zwiedza świat i obserwuje negatywne skutki działalności człowieka na środowisko. W tej części pomaga oczyszczać ocean ze śmieci i ratuje małego rysia porwanego przez kłusowników. Uczestnicy zajęć mieli także okazję poznać inne dzikie koty mieszkające na różnych kontynentach.

   Zachęcamy wszystkich do współtworzenia z nami nowych przedstawień. Teatrzyk kamishibai czeka dla wszystkich chętnych w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!