Historia pisma i książki
W lutym w klasach zerowych odbyły się zajęcia biblioteczne pokazujące dzieciom, jak na przestrzeni wieków ludzie przekazywali sobie wiadomości. Bibliotekarka omówiła wybrane zagadnienia z historii pisma i książki. Uczestnicy zajęć poznali wiele metod zapisywania informacji. Prowadząca przygotowała wiele pomocy dydaktycznych aby przybliżyć ten interesujący temat. Dzieci m.in. poznały rysunki ludzi pierwotnych w jaskiniach, kipu – „pismo węzełkowe” mieszkańców Peru, karby , uproszczony sposób liczenia, zwój papirusu zapisany egipskimi hieroglifami, sumeryjską tabliczkę glinianą z pismem klinowym. Dużą atrakcją była rzymska tabliczka gliniana, na której można było rylcem wyskrobać swój znak albo literę. Zaskoczeniem była wiadomość o cenie książki średniowiecznej. Pisanej na skórach, bogato zdobionej i bardzo drogiej. Książki te powstawały poprzez przepisywanie w skryptoriach przez mnichów.
Na zakończenie dzieci omówiły książkę współczesną. Wiedziały, że jest wykonana z papieru, nie jest droga, gdyż w drukarni bardzo szybko się je drukuje. Może mieć rożne atrakcyjne formy (kotka , pieska, domku). Czasem bywa przestrzenna, kartki w formie powstających obrazków. Ciekawostką była zaprezentowana książka multimedialna np. wykorzystująca kody QR do przeniesienia się w świat filmu, nagrań muzycznych, gier komputerowych.
Dzieci były pod dużym wrażeniem różnych metod zapisywania informacji dawniej i dziś. Doszły do wniosku, że ciągle się zmienia sposób komunikacji, dzisiaj liczy się szybkość przekazywania danej wiadomości.

