Mały, duży, biały, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią – nieważne. 
       Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto – DZIEŃ KUNDELKA. Ten  gatunek  jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla nich.

   Z okazji obchodów tego święta dzieci z klas zerowych i edukacji wczesnoszkolnej  wzięły udział w zajęciach bibliotecznych: „Dzień Kundelka – pies nasz przyjaciel”. Uczestnicy zajęć poznali jedną z historii wyjątkowej serii książek „Psy na medal”, które zostały zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole. Są to historie niezwykłych czworonogów, którzy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka i niezastąpionymi partnerami w niesieniu pomocy innym. Ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się niepełnosprawnymi osobami, są dobrymi terapeutami, przewodnikami niewidomych, pracują w GOPR-ze, policji, na lotniskach. Dzieci wysłuchały opowieści  Barbary Gawryluk o labradorce Lunie, która jest psim terapeutą w przedszkolu. Miały też okazję obejrzeć prezentację o pochodzeniu psa,  jego ciekawych rasach, sposobie pielęgnacji i tworzeniu więzi ze swoim pupilem.  

        Następnie maluchy opowiadały o swoich czworonogach, jak o nie dbają i jaką radość im daje taki wierny i oddany przyjaciel. Z zainteresowaniem obejrzały książki o psach. Na zakończenie zajęć narysowały swojego przyjaciela. Impreza była także podsumowaniem projektu edukacyjnego klas drugich „Zwierzęta nasi przyjaciele”.

    Dzięki tym zajęciom  dzieci utrwaliły sobie wiedzę o tym niezwykłym gatunku zwierząt, które kochają ludzi i chcą z nimi być. Musimy przypominać, ze pies to nie zabawka ! Nie można się nim pobawić i odstawić na półkę gdy się znudzi. To żywą czująca istota, która zasługuje na uwagę i miłość !