Dzień Kundelka – nieformalne polskie święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października. Data też nie jest przypadkowa – 25 października to Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a październik jest miesiącem dobroci dla nich! Kundelki – mieszanina euforii i inteligencji i czystej wierności, krzyżówka najlepszych psich cech. Niestety to właśnie one najczęściej lądują w schroniskach i stają się ofiarami ludzkiej bezduszności.

  Nasza biblioteka bardzo chętnie obchodzi to święto. Jest to zawsze okazja do kształtowania empatii i odpowiedzialności za swojego zwierzaka. W październiku aktyw biblioteczny czytał  książki o psach tj. „Szarka” E. Nowackiej, „Sposób na Elfa” M. Pałasza, „Dżok” G. Gawryluk, „Biały Kieł” J. Londona. Bibliotekarka przeprowadziła  w klasach Ia, Ib, IIa, oraz oddziałach zerowych 0a, 0b zajęcia „Pies przyjacielem człowieka”. Dzieci oglądały prezentację o różnych rasach psów oraz psich zawodach. Wysłuchały opowieści o wiernym psie Dżoku, dzielnym ratowniku górskim Barrym oraz o Balto – niezawodnym psie, który prowadząc zaprzęg uratował mieszkańców miasta Nome na Alasce  przed epidemią błonicy.    Na zakończenie uczestnicy zajęć opowiadali o swoich psach i sposobach opieki nad nimi. Rozmawiano o odpowiedzialności za zwierzę, które jest od nas zależne i ma potrzeby zarówno bytowe jak i emocjonalne. Dzieci wykonały również prace plastyczne „Mój przyjaciel pies”.